Mikrocefalija

Mikrocefalija - čia kai pas pacientą galva labai maža, nes ir galvos smegenys labai mažos. O kai galvos smegenys mažos, tai jau būna mikroencefalija, bet kai jos mažos, tai ir galva gaunasi labai maža.

Statistiškai skaitosi, kad jei galvos nuokrypis į mažumą sudaro 2-3 sigmas (t.y., standartines deviacijas), tai jau reiškia, kad mikrocefalija. Nelabai čia patys supratom, ką tai reiškia, bet šiaip tai jau galva būna pas pacientą juntamai per maža, neatitinkanti įprasto didumo. O kai smegenys toje mažoje galvoje irgi mažos, tai neretai būna taip, kad ir pacientas silpnaprotis.

Reikia pasakyti, kad būna visaip - kartais pasitaiko ir itin protingų žmonių, kurie pagal fizinius požymius yra aiškūs mikrocefalai. Visgi statistiškai dažniausiai mikrocefalija reiškia, kad pacientas bus maždaug imbecilas ar net idiotas.

Mikrocefalijos priežastys gali būti labai įvairios - pradedant genais ir baigiant visokiomis motinų ligomis nėštumo periodu, ypač apie 7-20 savaites, o taip pat ir kai kurios kūdikių ligos. Yra žinoma daugiau kaip 100 skirtingų faktorių, galinčių sukelti mikrocefaliją.

Įdomus faktas, kad mikrocefalija yra pagrindinė vaisiaus komplikacija, kylanti dėl aukštų radioaktyvumo dozių: kai buvo atominės bombos užmestos ant Hirosimos ir Nagasakio, tai iš sąlyginai netoli nuo epicentro buvusių (1-2km) ir sugebėjusių gyvomis likti nėščių moterų maždaug 60% pagimdė vaikus su ryškia mikrocefalija. Pas likusius vaikus irgi pastebėtas galvos dydžio nuokrypis į mažumą, tačiau nepasiekęs pilnavertės mikrocefalijos. Taip pat įdomu, kad mikrocefalija buvo vienintelis tipiškas, daugumai atvejų budingas kūdikių apsigimimas Hirosimoje ir Nagasakyje, kai visi kiti atvejai būdavo netipiški, skirtingi.

Esant mikrocefalijai, būdinga ne tik oligofrenija, bet ir kiti sutrikimai - mažas bendras kūno svoris, liliputija, vaiko vystymosi uždelsimai, hiperaktyvumas, kalbos sutrikimai, neretos neurologinės kilmės konvulsijos, etc..