Lietuviškos raidės

Lietuviškos raidės yra lietuvių kalbos tautosakinis paveldas ir atgulminė vertybė, tautinis pasididžiavimas ir išskirtinumo bruožas. Dauguma jų, tiesa, pasivogtos buvo iš čekų kalbos, išskyrus gal porą, kurias iš kažkur kitur ištraukė senovės kalbainiai, betgi taip ar kitaip bežiūrėtume, gavom kitur pasauly nesuprantamas raides, kurios neaiškią naudą duodamos, sukomplikuoja visokią kompiuterinę rašybą ir privelia klaidų visuose žodžiuose, kur tiktai gali būti ar nebūti visokios ilgosios ir nosinės.


Lietuviškos raidės kompiuteriuose

Dar gal daugiau bėdų visiems kelia tai, kad internetuose jas sunku užkoduoti, o visokios ten koduotės vis skirtingai tas raides aprašo, todėl vis skirtingai parodo, ir jau daugel metų kiekvienam lietuviui pažįstamas vaizdas, kai vietoje lietuviškų raidžių rodo kokius nors kringelius. Dar kiekvienam yra žinomas garsusis testinis žodis - Ąčęėįšųūž, kuris padeda išsiaiškinti, ar lietuviškas raides kur nors kompiuteris parodys, ar vietoje to išves į ekraną ar printerį kažkokius hieroglifus.

O dar kokiais tai VLKK nutarimais prie lietuviškų raidžių yra priskirtas ilgasis brūkšnys ir lietuviškos kabutės, nes unikalioji lietuvių kalba yra tokia unikali, kad ji sugestų, jei pabandytų kas nors paprastą brūkšnį ir paprastas kabutes pavartoti. Todėl tai irgi lietuviškos abėcėlės dalis.

Taip kad jeigu kam prireiks (bet gal ir neprireiks), tai čia pateikiame dar ir dešifruotes į HTML, kad galėtų bet kas išsisukti keblioje situacijoje, kada eilinį kartą koks nors šūdinas internetas nepriima lietuviškų raidžių su visokiais UTF-8, nes taip amerikonai nuolat pas save viską padaro, o parašyti lietuviškom raidėm reikia. Taip kad šita lentelė - tai kalbainių dovana jums, kurią jums reikia išmokti dabar atmintinai, kaip daugybos lentelę:

Lietuviškos raidės ir jų HTML kodai
Didžioji D. kodas mažoji m. kodas
Ą Ą ą ą
Č Č č č
Ę Ę ę ę
Ė Ė ė ė
Į Į į į
Š Š š š
Ų Ų ų ų
Ū Ū ū ū
Ž Ž ž ž
ilgasis brūkšnys —
kairioji kabutė „
dešinioji kabutė “