Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!

Jurgio Baltrušaičio mokykla Maskvoje

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
16:04, 5 sausio 2019 versija naudotojo Arabas (Aptarimas | įnašas)

(skirt) ←Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija→ (skirt)
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Jurgio Baltrušaičio mokykla, esanti Maskvoje - tai vienintelė mokykla per visą Rusiją, kurioje yra mokoma lietuvių kalbos. Kadangi ta mokykla visgi su kažkiek lietuvių kalbos susijusi, ir yra Rusijoje, tai visokie rusofašistai ją labai mėgsta pateikinėti kaip pavyzdį, jog esą Rusijoje taigi lietuvius vaikus moko lietuviškai. Kas yra melas.

Rusiškai ta mokykla vadinasi "Государственное образовательное учреждение средняя общеобразовательная школа с этнокультурным литовским компонентом образования № 1247", kas reiškia "Valstybinė švietimo įstaiga vidurinė benro lavinimo mokykla su etnokultūriniu lietuvišku lavinimo komponentu Nr.1247".

Išties tai reiškia, kad mokykloje būna lietuvių kalbos pamokos, moko lietuviškų šokių, Lietuvos istorijos ir geografijos. Ir viskas. Visos pamokos (išskyrus lietuvių kalbą, kurios mokoma kaip papildomos kalbos) - rusų kalba. Mokykla išties ir veikia, kaip eilinė rusiška mokykla, skirta vietiniams Maskvos gyventojams. Tik nuokrypis čia tos lietuviškas.

Jurgio Baltrušaičio mokykla 2007 buvo pradėjusi projektą, pagal kurį keistųsi mokiniais su Vilniaus Gabijos gimnazija, bet kuo tai baigėsi - nelabai žinome. Gal dar ir tebesikeičia.

Mokykloje yra nedidelis lietuvių etnografijos muziejus, kuriame yra nemažai visokių eksponatų, atvežtų iš Lietuvos. Daugelį eksponatų padovanojo dailininkė Gabija Kuzmaitė, bet kažkiek surinko ir patys moksleiviai, kai nuvažiuodavo į Lietuvą.


Maskvos Jurgio Baltrušaičio mokyklos istorija

Mokyklą 1992 metais įkūrė mokytoja Solveiga Valatkaitė (ji iki šiol yra šios mokyklos direktorė) ir Lietuvos ambasada, nes reikėjo mokyti Lietuvos ambasados darbuotojų, o ir kitų Maskvoje gyvenančių lietuvių vaikus. Rusijoje tuo metu nebuvo išvis anei jokios mokyklos, kuri bent kažką lietuviškai dėstytų. Taigi, mokyklą Lietyvos ambasada sukūrė vos ne saviveiklos sąlygomis. Taip 1992 metais rugsėjo 1 ir ėmė veikti pirmos dvi lietuviškos klasės, kur mokėsi 20 vaikų, buvo 8 mokytojai.

1994 metais, susitarus su Maskvos meru Lužkovu, kažkaip gavosi gauti mokyklai finansavimą ir pažadą apie normalesnes patalpas, kur mokytis galėtų daugiau mokinių, bet mainais Maskva pareikalavo, kad mokyklos programa atitiktų Rusijos programą, ir kad ten galėtų mokytis ir Rusijos moksleiviai, o ne tik Lietuvos piliečių vaikai. Mokykla buvo pavadinta "Šaltinėlis" (rus. "Шальтинелис").

Taigi, dėl gauto Maskvos finansavimo teko persijungti prie rusų kalbos, bet užtat 1995 metais mokykla gavo kažkokio buvusio vaikų darželio pastatą. Dar paskui, jau 2005 metais mokyklos senas pastatas buvo nugriautas ir pastatytas naujas, didesnis, o tuo pačiu ir mokykla pervadinta į Jurgio Baltrušaičio mokyklą.

Net ir šiuo metu, kai dėstoma lietuvių kalba ir panašūs dalykai, visą tą dėstymą apmoka Lietuva - pinigus skiria Švietimo ir mokslo ministerija. Mokykloje mokosi dabar 250-350 mokinių (pvz., 2012 mokėsi 330), yra apie 50 mokytojų (2012 buvo 34 mokytojai). Lietuvių kalba daliai dėstoma kaip gimtoji arba antra gimtoji, o kitai daliai - tiesiog kaip antra užsienio kalba.


Dar žr.

Mokykla nesugeba net prižiūrėti savo interneto puslapio, jį netgi spameriai buvo pavogę kažkada, o paskui išpirkinėti teko. Bet kažkur archyvuose galima rasti kažkiek veikiančią versiją - https://web.archive.org/web/20140120191425/http://www.sch1247.ru:80/node/142