Gegužės 16

Wiki waste.jpeg

Straipsnis "Gegužės 16" atitinka aukštus enciklopedijų standartus
Daugiau apie Vikipediją


Visi straipsniai pagal pirmą raidę:

A Ą B C Č D E Ę Ė F G H I Į J K L M N O P Q R S Š T U Ų Ū V W X Y Z Ž 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Gegužės 16 - tai mėnesio Gegužės diena, kuri yra žymima skaičiumi 16. Šitas skaičius yra dviženklis[reikalingas šaltinis].

Gegužės 16 diena dažniausiai būna kartą per metus, Gegužės mėnesį. Ji dažniausiai būna po Gegužės 15 ir prieš Gegužės 17 dieną.

O štai kas įvyko šią dieną:

  • 1816 metais toksai Franz Bopp iš Vokietijos paskelbė straipsnį, kuriame lygino Ramajanos ir Mahabharatos pažodinius vertimus iš sanskrito į graikų, lotynų, persų ir vokiečių kalbas. Palyginimas parodė, kad visos šios kalbos neabejotinai giminingos. Franz Bopp straipsnis davė pradžią lyginamąjai lingvistikai ir parodė, kad egzistuoja tam tikra indoeuropiečių kalbų grupė.
  • 1888 metais toksai Nikola Tesla paskelbė per savo paskaitą, kad ilgais atstumais perduodant energiją, reikia naudoti kintamąją srovę, nes pastovi srovė tam kažkaip netinka. Tai po kiek laiko, nors ir buvo bandymų daryti pastovios srovės linijas, visur atsirado kintamosios srovės perdavimas.
  • 1891 metais vykusioje elektrotechnikos parodoje Frankfurte AEG kompanija pademonstravo pirmą pasaulyje didelio nuotolio elektros perdavimo liniją: energija iš elektrinės, buvusios už 175 kilometrų, varė parodos fontaną ir švitino krūvą elektros lempučių. Ir nenuostabu, bet ši linija naudojo būtent kintamąją elektros srovę.
  • 1920 metais, po daugelio šimtmečių kontraversijų, galų gale popiežius Benediktas XV kanonizavo Žaną d'Ark kaip šventąją.
  • 1931 metais popiežius Pijus XI paskelbė, kad socializmas ir katalikybė yra nesuderinami, nes socializmas yra blogis
  • 1945 metais įvyko Kalniškės mūšis, kur didelės NKVD pajėgos (220 Kutuzovo pasienio apsaugos pulkas, anksčiau skirtas zagradatriadams) puolė Lietuvos partizanus. Duomenys apie detalią mūšio baigtį iki šiol nėra aiškūs, bet bendrai imant, mūšis truko apie dvi dienas, žuvo maždaug 40-70 partizanų, o taip pat neaiškus (tikėtina, kad kelis kartus didesnis) kiekis NKVD kariuomenės ir stribų. Daliai partizanų pavyko prasiveržti ir išsigelbėti.
  • 1954 metais Kengyro kaime, Kazachijoje, buvusiuose Gulag lageriuose prasidėjo kalinių sukilimas. Kaliniai sukilo prieš nežmonišką komunistų elgesį, kur šie šaudė žmonės tiesiog savo malonumui. Trijų lagerių grupėje sukilėliai paėmė valdžią, kurią išlaikė 40 dienų, kol sukilimas buvo numalšintas, panaudojus Vidaus reikalų kariuomenę. Šie lageriai buvo skirti specialiai tautinėms (t.y., ne rusų tautybės) mažumoms - 46% kalinių sudarė ukrainiečiai, 13% lietuviai, o rusai sudarė tik apie 12%. Slopinant sukilimą, buvo nužudyta apie 500 žmonių.
  • 1960 metais toksai Theodore Maiman pirmą kartą sėkmingai įjungė optinio diapazono lazerį, padarytą iš sintetinio rubino kristalo ir ksenono blykstės. Lazeris buvo sukurtas, remiantis anksčiau sukurto mazerio idėja - pastarasis panašiai generavo radijo bangas labai aukštų dažnių (SHF) diapazone. Tai idėja buvo panašiu būdu (atomų ar molekulių sužadinimu) sukurti optinio dažnio generatorių.
  • 1966 metais Komunistinė Kinija paskelbė taip vadinamą "Gegužės 16 pranešimą", kuriame Mao sprendimu buvo aiškinama, kad visokia buržuazija prasiskverbė į Kinijos kompartiją, armiją, kultūrą ir taip toliau, kur rengia kontrrevoliuciją, ruošdamiesi nuversti komunistų valdžią ir sukurti buržuazinę diktatūrą. Nuo šio pranešimo prasidėjo Kultūrinė revuliucija - iki pat Mao Zedong mirties trukusi klaikių žudynių kampanija, kurioje žuvusių žmonių skaičius iki šiol nėra nustatytas. Skirtingais vertinimais, buvo nužudyta maždaug 500 tūkstančių ir 20 milijonų žmonių (dažniausiais vertinimais - apie 7-10 milijonų), apie 125 milijonai žmonių buvo tardomi (pagal įprastą to meto Kinijai praktiką, tardymai visada vykdavo, mušant ir kankinant suimtuosius).
  • 1974 metais Josip Broz Tito buvo eilinį kartą triuškinančia balsų persvara išrinktas Jugoslavijos prezidentu, tik jau šitą kartą rinkimais liaudis visuotinai laisvanoriškai ir taip toliau prabalsavo, kad jis prezidentu būtų iki gyvos galvos.
  • 1983 metais pirmą kartą pasaulyje Londono policija panaudojo ratų blokatorius mašinoms, kurios pastatytos ne vietoje
  • 1985 metais SSRS prasidėjo Gorbačiovo blaivybė - pirma Michailo Gorbačiovo organizuota reforma. Buvo paskelbta, kad alkoholis yra blogis, kraštutinai stipriai apriboti degtinės ir kitų stipriųjų gėrimų pardavimai, pradėta naikinti vynuogynus (kad iš vynuogių nebūtų gaminamas vynas) ir taip toliau. Visi ribojimai baigėsi tuo, kad prasidėjo masinė pilstuko ir samagono gamyba, o labiau prasigėrę alkoholikai ėmė svaigintis alumi su įmaišytu dichlofosu. Savo ruožtu visa tai sukėlė katastrofišką su alkoholiu susijusių ligų augimą, bet alkoholizmo plitimo taip ir nepažabojo.
  • 1997 metais iš Zairo pabėgo prezidentas Mobutu Sese Seko Nkuku Ngbendu Wa Za Banga, plačiau žinomas tiesiog kaip Mobutu Sese Seko arba Mobutu. Gan greitai jis mirė nuo vėžio.
  • 2002 metais po ilgos pertraukos vėl išėjo Star Wars serijos filmas "Star Wars. Episode II: Attack of the Clones". Itin dideliu kiekiu visokių specialiųjų kino efektų pasižymėjęs filmas dar labiau padidino Star Wars gerbėjų kiekį.
  • 2009 metais į kariuomenės ir visuomenės šventę Kaune susirinkusius svečius skrydžiu pasveikino du NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse atliekančio Čekijos karinių oro pajėgų kontingento naikintuvai JAS-39 Grippen.


Dar apie Gegužės 16

Yra ir kitų mėnesių su dienomis, turinčiomis tą patį numerį, kaip ir Gegužės 16: