Gangrena

 Star of life.png  Čia nėra informacija gydymui. Jei norite gydytis pats, tai pirma pasikonsultuokit su kokiu nors mediku, vaistininku ar bent jau psichiatru, nes savigyda neretai baigiasi mirtimi. Taip kad Pipedija atsiriboja nuo jūsų nemokšiškumo beigi neišmanymo, tegul ir pateikdama tam tikrą menamai medicinišką ir pseudomedicininę informaciją arba jos alternatyvas, įskaitant ir visai jau kliedesius, kurių geriau jau jūs neklausykit...
Konkrečias pastabas skaitykite diskusijose. Ir nepamirškite - jei turite teisingesnių faktų, galite juos čia pat pataisyti!

Gangrena - tam tikras nelabai malonus susirgimas, kur visoios mėsos ir kaulai apmiršta, ima pūti ir kristi gabalais. Gangrena kelia nemalonius pojūčius ir pačiam gangrenuotąjam, ir aplinkiniams, nes vėlesnėse stadijose ima ganėtinai bjauriai smirdėti.

Lengvu atveju gangrena būna tiesiog kokių nors odos gabalų apmirimas, kas gali būti išgelbėta gydomuoju skalpeliu, jei tik laiku įsikiš koks nors chirurgas. Vienkok kai jau būna sunkiau, tai tenka taikyti gydomąją amputaciją, kurios metu gydomuoju pjūklu būna nupjaustomos visokios apipuvusios galūnės, kaip kad kojos, rankos ir panašiai.


Gangrenos sukėlėjai ir patogenezė

Gangreną gali sukelti ganėtinai daug įvairių dalykų. Štai kad ir kokie nors sužeidimai ar lėtinės ligos, kaip kad diabetas - jei tik sutrinka kraujo apytaka kažkur, tai audiniai apmiršta, o tada ir ima pūti.

Arba gali būti ir prasčiau - vat kai kurie narkotikai, kaip kad ABDF ar dezomorfinas irgi siejami su visokiomis gangrenozėmis. O paskutiniu metu ir elitinis narkotikas kokainas su tuo susietas buvo, nes visokie gamintojai įsigudrino dėti į jį netinkamų priedų, nuo kurių būna nekas.

Kartais visgi būna ir paprasčiau - štai užmiega koks nors alkoholikas kažkur patvory, prigula savo ranką, ana per kelias valandas dėl sutrikusios kraujotakos ir apmiršta, paskui parunda, pajuosta ir nugangrenuoja.


Gangrenos gydymas ir prognozė

Gydymas - taikant gydomąjį skalpelį lengvais atvejais ir gydomąjį pjūklą vidutiniais atvejais, kai reikalinga gydomoji amputacija. Sunkesniais atvejais taikomas gydomasis skrodimas.

Visokiems pašaliniams reiškiniams, kaip kad su gangrenomis susijusios infekcijos kupiruoti - antibiotikai arkliškomis dozėmis.

Prognozė priklauso nuo gangrenozės stadijos: lengvu atveju - pagydoma, išpjaunant gabalus iš paciento kūno, vidutiniu atveju - nupjaunant pacientui visokias galūnes, sunkiu atveju - pacientą perkeliant į gydomąjį morgą.