Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Fanaras

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Fanaras - visiškai neaiškios kilmės žodis, reiškiantis mėlynę, esančią paakyje. Tokią, kur būna, kai kraujosruva išplinta aplinkui akį.

Dažniausiu atveju fanarai būna po stiprių muštynių, kai nuo kumščio smūgio pažeidžiamos akies aplinkoje esančios kraujagyslės ar kraujagyslės, esančios kaktoje ar smilkinyje palei akiduobę. Dėl kraujosruvos į audinius išsiskyręs kraujas nuteka į paakius ir susidaro tipiška paakio mėlynė.

Kiek specifiški, labai tamsios spalvos, smarkiai pajuodę ir aplink visą akį einantys fanarai būna ir po lobotomijos, kai šioji atliekama, pramušant skylutę akiduobės pakraštyje.


Žodžio "fanaras" kilmė, prasmė ir reikšmė

Žodžio "fanaras" kilmė visiškai neaiški. Daugelis sieja ją su rusų kalba, tačiau šioje toksai žodis panašia prasme neegzistuoja, ir netgi neegzistuoja išvis. Lietuvių kalboje žodis galimai yra atsiradęs iš jidiš, tačiau kilmė irgi neaiški.

Panašiai skambantys žodžiai, kurie gali būti aktualūs - tai fanar (फनर) iš hindi kalbos, kas reiškia "juokingas". Kitas žodis - tai Fanar, toksai rajonas Stambule (buvusiame Konstantinopolyje), kur yra Konstantinopolio bažnyčia, t.y., pasaulinis stačiatikių bažnyčios centras, kuris turėtų stačiatikiams būti panašiai, kaip Vatikanas yra katalikams. Vienok nei vienas, nei kitas žodis nepaaiškina lietuviško žodžio "fanaras" kilmės.

Lietuvių kalboje žodis "fanaras" yra sąlyginai neseniai, nes jame yra f raidė, rodanti, kad žodis greičiausiai įsitvirtino ne anksčiau, nei XIXa., o gal ir dar vėliau. Mat ankstesniuose lietuviškuose žodžiuose F raidė neegzistavo ir būdavo pakeičiama į P raidę. Tačiau forma "panaras" nėra žinoma, kas rodo, jog žodis atėjęs ir įsitvirtinęs yra ganėtinai vėlyvais laikais.

Žodžiu, fanaro etimologija nėra labai aiški, tad ir reikšmė ar tai prasmė irgi neaišku kaip su šiuo žodžiu susisieja.