Efedronas

Efedronas arba džefas - toksai lengvai iš efedrino gamintas mišinys, katras būdavo labai populiarus sovietmečiu tarp įvairių narkomanų, kurių tais laikais nebuvo, nes nebuvo narkomanijos.

Gaminamas džefas būdavo labai paprastai - tiesiog paprasto efedrino tirpalą sumaišant su kalio permanganato tirpalu. Kalio permanganatas oksiduodavo efedriną ir gaudavosi efedronas, dar žinomas, kaip metkatinonas.

Vienok nors veiklioji medžiaga ir sutampa su ta, kuria pasižymi katas, efedrono poveikis būdavo daugelį kartų galingesnis ir trumpesnis, o negana to - dar ir sukeldavo negrįžtamus periferinės nervų sistemos pažeidimus, dėl apsinuodijimo sunkiuoju metalu - manganu.

Būdingas efedrono poveikis būdavo toksai, kad penkiolika minučių kaifo, paskui penkiolika minučių noro dar, o paskui - staigus deliriumas, kurio metu ryškus sąmonės aptemimas su labai stipriu abstinencijos sindromu, kurio metu džefo vartotojai galėdavo padaryti viską, kas papuola, kad tik dar vieną dozę gautų.

Paprastai dėl tokio elgesio džefo vartotojai labai staigiai pridarydavo visokių nesveikai žiaurių nusikaltimų, kaip kad žmogžudystės ir apiplėšimai, todėl labai jau jų nemėgdavo milicija.

Vienok šiais laikais džefas visiškai dingęs, nes efedrinas yra brangus, sunkiai gaunamas, o jei kas ir gauna, tai gaminasi iš jo vyntą, kuris veikia daug ilgiau, o ir šiaip iš tų pat pinigų jo daugiau dozių gaunasi.