Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Dauno sindromas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Versija spausdinimui nebėra palaikoma ir gali turėti atkūrimo klaidų. Prašome atnaujinti savo interneto naršyklės žymes ir naudoti numatytąją interneto naršyklės spausdinimo funkciją.

Dauno sindromas, dar anksčiau vadintas kaip mongolizmas, mongolinė silpnaprotystė, mongoloidinė liga, mongoloidinis sutrikimas ir pan., tai tiesiog tokia genetinė liga, kur 21 chromosoma visa ar dalinai yra perteklinai sukopijuota. Tai vat ta perteklinė kopija ir pridaro - pasirodo, kad daugiau genų turėti neapsimoka, nes kai per daug, tai paskui tiktai silpnaprotystė atsiranda.

Bendrai tai Dauno sindromas yra vadinamas nuo tokio mokslininko - John Langdon Down, kuris tą sindromą aprašė dar 1862 metais. Pagal jį tai buvo įrodymas, kad išties visos žmonių rasės yra genetiškai susiję, nes visose rasėse būdavo vaikų, kurie turi aiškius šito sindromo požymius. Pats John Langdon Down žmones, kurie turi šitą sindromą, vadino mongoloidais. Nes mongoloidas pagal jį buvo lygiai tas pat - ar iš Azijos kokios nors, tiksliau iš Mongolijos, ar šituo sindromu sergantis - esą vienodi.

Tai jau 1965 metais Mongolija oficialiai kreipėsi į Pasaulinę Sveikatos Organizaciją, prašydami, kad iš medicinos tas pavadinimas būtų pašalintas ir pakeistas kažkokiu kitu. Tai tenai tie PSO daktarai aptarė ir nutarė, kad gal ir išties neverta aiškinti, kad visa Mongolija - tai ištisai sergantys Dauno sindromu. Taip tas pavadinimas ir pasikeitė.

Norime jums pasakyti, kad ne visada tas Dauno sindromas toksai beviltiškas - nors tipiškai jis atitinka imbecilumą ar idiotiją, neretai būna ir geresnių atvejų, kur sutrikimas tėra debilumo lygio, o kartais - net ir dar mažesnis. Kai kurie žmonės su Dauno sindromu sugeba ne tik įprastą mokyklą baigti, bet ir kokį nors universtitetą. Apie ketvirtadalis jų savo darbingumu atitinka tiesiog įprastus žmones, o turint omeny, kiek daug visuomenėje dibilų - tai savo protu irgi neatsilieka.

Įdomu, kad Dauno sindromas, nors ir genetinis, nėra visiškai paveldimas. Žmonės, kurie turi Dauno sindromą, savo vaikams jį perduoda tik su 50% tikimybe (ir nepriklausomai nuo kito iš tėvų genetikos). Kadangi žmonių su Dauno sindromu vaisingumas yra kelis kartus mažesnis, galime iš to suprasti, kad netgi surinkus į kokią nors salą žmones su Dauno sindromu, ilgainiui iš jų atsistatytų normalių, sindromo neturinčių žmonių populiacija. Patys gi žmonės su Dauno sindromu gimsta žmonėms, kurie jokių genetinių sutrikimų neturi.