Dėžinė katė

Dėžinė katė arba dėžiakatė - tai tokia katė, kuri gyvena dėžėje. Nes visiems puikiai žinoma, kad katės mėgsta dėžes. Ir tikra natūrali kačių gyvenimo vieta - tai visokios dėžės. Jos ne veltui lenda į šiukšlių konteinerius ar šiaip visokius plyšius, nes jos mėgsta dėžes. Kuo labiau dėžės yra dėžiškos, tuo labiau jas katės mėgsta. Tikrą dėžinę katę nuo nepilnaverčių kačių atskirsite visada pagal tai, kad jei jai duodi dėžę, tai ji įsirango ir pasislepia tenai. Kai kurios aukšto vertingumo dėžiakatės būna netgi pakankamai sumanios, kad tą dėžę net ir uždarytų pačios.

Tipiška dėžinė katė labai gražiai atrodo dėžėje ir labai tinka dėžei

Yra netgi tokia kačių veislė - rusų jaščikinis.

Rusų jaščikinis


Dėžiakačių atsiradimo mokslinės prielaidos

Mokslininkai spėja, kad dėžiakatės išsivystė iš šiukšlynų kačių, kai pastarosios aptiko, kad jei išmoksti įsirangyti į dėžę, tai turi daug daugiau šansų išgyventi kokių nors žmonių namuose. Nes kitaip žmonės kates spardo ir nemyli jų, todėl katei sunku būti naminei ir gauti atitinkamai daug maisto. Bet kai katė gerai įsirango į dėžę, tai ji niekam netrukdo ir nenervina.

Ilgainiui namuose išsivystė itin geros dėžinių kačių veislės, nes suveikė natūrali atranka: kadangi katės ir katinai dažnai būna kastruojami, nes visus nervina, tai dėžėse besislepiančios katės ir katinai to likimo dažnai išvengia, nes nieko nenervuoja. Todėl per natūralią atranką ir atsiranda dėžinės katės.


Dėžinių kačių auginimas ir dresūra

Dėžinės katės pasižymi didesniu intelektu, nes žino, kad turi šeimininkams netrukdyti. O taip pat žino, kad šeimininkams labai linksma ir smagu matyti, kaip katė slepiasi dėžėje. Todėl dėžiakačių dresūra yra labai paprasta: tereikia tokią katę gražiai glostant, įsodinti į gana didelę dėžę ir dėžės viduje duoti gabalėlį skanaus maisto, pavyzdžiui, mėsos. Jei katė nenori lįsti į dėžę, tai reikia ją nubausti (bet būtinai toliau nuo dėžės), o tada vėl švelniai įsodinti į dėžę ir leisti jai pabūti ramiai. Įsodinus į dėžę, reikia ir vėl duoti kokį gabalėlį mėsos.

Per porą savaičių, kasdien dresuojant, katė išmoksta, kad jai geriausia būti dėžėje. Būtinai su kate, kol ji dėžėje, būkite malonūs: glostykite ją, švelniai kalbinkite, kad jai ten patiktų.

Ilgainiui dėžė tampa katei labai malonia vieta - ji tenai pradeda slėptis, miegoti, žaisti dėžės viduje. Tai reiškia, kad jau pasireiškė aiškūs dėžiakatės instinktai. Tada dėžę reikia pakeisti į kitą, mažesnę, katę dresuojant taip pat, kaip ir anksčiau. Kai pripras prie mažesnės dėžės, dėžę vėl reikia keisti mažesne. Per neilgą laiką katė išmoksta įsirangyti ir pasislėpti net visiškai mažoje dėžutėje, į kurią ji atrodo netgi negalėtų tilpti.

Tuo atveju, jei katės nepavyksta išmokinti būti dėžėje, tai reiškia, kad tai nėra tikra dėžiakatė. Galite ją išmesti. Bet turėkite omeny, kad tikri dėžiakatės instinktai pasireiškia ankstyvame amžiuje, todėl sena katė jau gali būti psichiškai sužalota ir dėžiakatės instinktai tada neveiks.