Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Antena

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Antena - toksai įrenginys, skirtas radijo signalų siuntimui irba priėmimui. Naudojama ir radijo imtuvuose, ir radijo siųstuvuose, ir transiveriuose, ir kitoje panašioje įrangoje. Neretai antena būna ta radijo imtuvo dalis, kurią galima labai lengvai ir efektyviai patobulinti visiškai buitinėmis sąlygomis.

Antena yra būtina radijo siuntimo ir priėmimo procesui, nes ji yra skirta arba pagauti radijo bangų signalui, arba paskleisti tą signalą. Jei nėra antenos - tai nėra ir kuo tą signalą skleisti ar gaudyti. Jei antena per trumpa - signalas būna priimamas per silpnai.

Tais atvejais, kai įvairūs radijo mėgėjai priima labai toli esančias radijo stotis, taip vadinami DX ir SWL, antenos kokybė neretai būna gerokai svarbesnė, nei pats radijo imtuvas, kuris naudojamas. Na, aišku, jei turit kokį nors VEFsovietmečio, tai čia aišku ir gera antena gali nepadėti (nors visvien smarkiai padės), tačiau jei jūsų imtuvas yra bent kiek geresnės kokybės, pvz., vienas iš tų gerų trumpabangių imtuvų, kuriuos kadaise gamino Sony, Panasonic ar Grundig, tai net ir nelabai sudėtinga antena gali priėmimo lygį pagerinti nuo kelių iki net ir kelių dešimčių kartų.

Reikalas tas, kad geresnė antena pagauna daug daugiau radijo bangų, o tai reiškia, kad radijo imtuvo aukštadažnis stiprintuvas irgi gauna geresnį signalą, kurį gali ir sustiprinti. Tačiau jei antena bus per maža, tai kaip sako - SISO suveikia visame gražume ir tada nieko gero negausi.

Pati paprasčiausia antena SWL ir DX priėmimui - tai tiesiog ilgas laido gabalas, svarbu tik kad būtų praktikoje kuo ilgesnis. Geras antenos ilgis priėmimui yra skaičiuojamas labai paprastai - kaip 1/2 to ilgio, kurį turi ta radijo banga, kuri yra priimama. Tai jei jūs priimdinėsit trumpąsias bangas, pvz., kokių 40 metrų diapazone, tai geras antenos ilgis čia bus apie 20 metrų. Gal pakaks ir mažiau, tačiau tikrai aiškiai jausite gerėjančią priėmimo kokybę, kol didinsit antenos ilgį iki 1/4 nuo bangos ilgio - t.y., iki 10 metrų.

Kadangi akivaizdu, kad joksai nešiojamas ar pernešamas radijo imtuvas tokio ilgio ištraukiamos teleskopinės antenos neturės, tai pirmas pagerinimas, kurį radijo mėgėjai pasidaro bet kokiam trumpųjų bangų imtuvui - tai antena. Daugelis radijo imtuvų tam tikslui turi specialią jungtį, kur galima pajungti laidą. Kai kurie imtuvai (kartais netgi labai geri) dėl neaiškių priežasčių gali tokio antenos lizdo neturėti, bet tada yra labai paprastas, vaikiškai elementarus sprendimas - antenos laidą tiesiog prijungti prie teleskopinės radijo imtuvo antenos. Tiesiog apsukat laidą ir viskas.

Kaip visi pastebi, neti 2-3 metrų ilgio laidas kardinaliai pagerina priėmimo kokybę. Svarbu, aišku, kad tas laidas būtų kuo aukščiau nuo žemės pakeltas ir plačiai išskleistas. Paprastu atveju laido išskleidimas gali būti belenkoks, chaotiškas.

Geresnės antenos būna padaromos gudriau, atsižvelgiant į radijo bangų sklidimą ir dažnius, tačiau beveik visos jos turi vieną problemą - gerai priima kokį nors vieną siaurą dažnį, bet kitus dažnius priima prastai, kartais netgi smarkiai blogiua, nei paprastas laido gabalas. Žodžiu, tai jau būna gan specializuotos antenos, kurios gerai dirba tik tam tikromis konkrečiomis radijo bangomis. Tokios antenos būna didelių gabaritų, tad paprastai daromos tiktai labai aukštiems dažniams - metrinėms ar decimetrinėms bangoms. Paprastai tokios antenos turi dar ir neblogą kryptingumą, todėl leidžia dar geriau priimti signalus, nes padeda išvengti aplinkinių trikdžių.

Tokio tipo antena paprastai atrodo, kaip strypas, ant kurio yra daug horizontalių skersinių. Dalis iš tų skersinių būna pati antena, o kita dalis - reflektoriai, kurie atspindi signalą ir taip jį dar sustiprina. Dėl to, kad tokiai įrangai reikia didelių gabaritų, tai ir ribojamasi tik metrinėmis ir trumpesnėmis bangomis, o tai reiškia, kad tokio tipo antenos tinka nebent TV ar panašių signalų priėmimui.

Visgi kai kurie labai nagingi radijo mėgėjai, turintys nuosavus namus ir pinigų, pasidaro tokio tipo antenas ir trumposioms bangoms. Tačiau tada jau antenos būna labai labai stambiagabaritės, neretai atrodančios kaip 10-20 metrų didumo mediniai ar metaliniai rėmai su laidais. Ir visa tai - vien tam, kad priimtų radijo signalus labai siaurame dažnių ruože. Norint priimti daugiau dažnių - reikia ir daugiau antenų.

Tiesa, būna ir tokių antenų, kurių diapazonai išplėsti, t.y., jos tinka ne vienam siauram dažniui, o daugeliui kitų dažnumų. Tokios sudėtingesnės antenos paprastai būna labai didelių gabaritų, tad trumposioms bangoms jas gali įsirengti nebent labai nagingi mėgėjai, turintys labai labai daug laiko, daug laisvos žemės, daug pinigų ir labai geras žinias.


Dar žr.