Algol - tai visų padorių programavimo kalbų prosenė. Nes tos programavimo kalbos, kurios nepadorios, tai kilo iš kokio nors Fortran. O vat jau padorios - tai kilo iš Algol.

Algol - tai reiškia Algorythmic Language, taip kad kažkokius algoritmus daro. Išties gi nemažai versijų to Algol buvo - pirmaiusiai Algol 58, paskui jau Algol 60, dar paskui - Algol 68, vis sudėtingiau ir vis kiekviena versija gaudavosi nesuderinama su ankstesnėmis, kol galų gale išvis pasidarė sunku suprasti, kas ten daroma, nes primakliavota buvo visko kas papuola, be galvos.

O dar paskui iš kažkur išlindo toksai Niklaus Wirth, kuris ėmė ir sugalvojo tokią supaprastintą Algol W kalbą, kurioje nutarė padaryti paprasčiau. Tai visi tada ėmė piktintis, kad čia jau ir taip kalba sudėtinga, bet neužtenka jos, o čia dar supaprastinimus kažkas nori padaryti. Ir tada tasai Niklaus Wirth buvo sutartinai pasiųstas į EN. O tada jisai ėmė ir pervadino tą savo Algol W į Pascal. Ir paaiškėjo, kad Algol kalba mirė, o Pascal - tapo išties viena iš populiariausių ir ilgiausiai gyvuojančių programavimo kalbų.

O dar iš Algol, šią supaprastinant ir kokius nors "begin" ir "end" pakeičiant riestiniais skliaustais, gavosi C kalba.


Hello World Algol kalbos variantuose

Vaje, vaje. Pasirodo gi, kad Algol 58 kalboje netgi nesigauna parašyti "Hello World" programos. O nesigauna todėl, kad Algol 58 neturi netgi jokių teksto išvedimo priemonių. Štai taip. Nėra tokios programos ir viskas.

Algol 60 visgi gaunasi, tiktai kad su skirtingais kompiuteriais tai gali skirtis maždaug per pusę teksto:

BEGIN
  FILE F(KIND=REMOTE);
  WRITE(F, <"HELLO WORLD!">);
END.

Algol 68 užtat jau žymiai aiškiau viskas:

begin
  printf(($gl$,"Hello, world!"))
end