Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!

Virtualus sąmokslas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Virtualus sąmokslas - populiarus internetų žaidimas, dar populiaresnis Pipedijoje. Žaidimo tikslas - sukurti konspiracijos teoriją, kuri ką nors įtikintų grėsminga pasauline ar bent jau lokalia katastrofa, įvyksiančia artimiausiu metu.


Virtualaus sąmokslo metodika

Žaidimo taisyklės - labai paprastos - tereikia, kad sąmokslas turėtų kelis elementus:

  • Sąmokslo auką (t.y., skaitytoją, kuris patikėtų, kad sąmokslininkai viską daro prieš jį)
  • Sąmokslininkus (išgalvotus ar tikrus - juos reikia išsamiai aprašyti, suklasifikuoti, pateikti įrodymus dėl jų dalyvavimo sąmoksle)
  • Katastrofiškas pasekmes (jas irgi reikia išsamiai aprašyti, kuo įtikinamiau, svarbu, kad tos pasekmės kaip nors paliestų ir sąmokslo auką)
  • Patį sąmokslą (kurio tikslas - sukelti katastrofiškas pasekmes ir kurio vykdytojai - tie patys sąmokslininkai)
  • Faktus (nesvarbu, ar tikrus, ar susigalvotus - svarbu tiktai, kad jie būtų įtikinami)

Kuriant virtualų sąmokslą, ypatingai svarbu, kad šio aprašymai būtų kiek įmanoma neutralesni ir įtikinami, pageidautina - netgi moksliški: tokiu atveju eiliniam dibilui bus netgi neįmanoma nustatyti, ar sąmokslas yra tikras. Vienas iš esminių elementų - teigiamas nusistatymas: sąmokslas, kuris kritikuojamas, dažniausiai atrodo absoliučiai neįtikinamai. Tuo tarpu sąmokslas, kuris pateikiamas, kaip pasiūlymai, su parama, kuo durniau iškeliant jo teigiamas puses ir nevykusiai beigi grubiai maskuojant neigiamas - atrodo įtikinamai.

Itin svarbus dalykas: pagrindinėje sąmokslo teorijoje vengti bet kokių vertinimų, epitetų, ar netgi būdvardžių. Stilius turi būti sausas, akademinis ar bent jau pačios sausiausios publicistikos stiliumi parašytas. Tikri ar išsigalvoti faktai turi būti irgi maksimaliai neutralūs. Pavyzdžiui, sakinys "Vardenis Pavardenis - šlykštus nusikaltėlis, norintis susprogdinti Operhauzą, buvo sučiuptas drąsių policininkų" - skamba neįtikinamai. Tačiau sakinys "Policija aptiko pogrindinę laboratoriją, kuri gamino bombą Operhauzui, su ja susietas ir sulaikytasis Vardenis Pavardenis" - atrodo žymiai įtikinamiau.

Labai svarbu atsižvelgti į sąmokslo aukos psichologiją. Kaip pavyzdys: jei kalbėsim apie CŽV sąmokslą, daugeliui neįtikinamai atrodys teiginiai, kad šioji grupuotė užgrobusi valdžią, bando paversti visus robotukais ir vergais, tam kad JAV vertelgos aptektų turtais. Bet jei įnirtingai teigsim, kad jokio CŽV įsikišimo nėra, o vertelgos neša mums gėrį, ir jokie sąryšiai tarp Adamkaus ir JAV niekad neegzistavo bei kad netgi nėra įrodymų apie tai, kad jis gyveno JAV - skaitytojui neabejotinai kils paranoja.

Gera sąmokslo teorija sėkmingai manipuliuoja tikrais ir išsigalvotais faktais taip, kad ją skaitančiam žmogui kiltų gilus kognityvinis rezonansas, o vėliau - ir kognityvinis disonansas su realybe.


Sąmokslo platinimas

Platinant sąmokslą, labai svarbu neužmiršti jo pilnavertiškumo: būtinai reikia sukurti ir rimtą teoriją, kuri jį pilnai pagrįstų, ir specialiai sukurti jo paneigimo teoriją, kuri gali būti platinama ir reklamuojama plačiau už patį sąmokslą. Paneigimo teorija turi būti kiek įmanoma debilesnė, tokia, kad ja nepatikėtų netgi visiškas asilas. Atatinkamai, kiekvienas asilas, paskaitęs absurdišką paneigimą, patikės pačia teorija.

Platinant sąmokslą, labai svarbu surasti pasekėjų, kurie šventai tokiu sąmokslu tikėtų. Dar geriau, jei sąmokslą pradės neigti įtariami sąmokslo dalyviai - tada jau ne tik jie patys išplatins šias teorijas, bet dar ir nesąmoningai įtikins visus, kad sąmokslas tikrai yra.

Sėkmingos sąmokslo teorijos

Tarp puikiai pavykusių sąmokslo teorijų verta paminėti kad ir šias:

  • Bebrai - siaubingi gyviai, kurie sukels pasaulinę ekologinę katastrofą. Prieš nepilnus 10 metų paleista propaganda ilgainiui išlindo į Lietuvos spaudą ir sukėlė netgi įstatymų pakeitimus bei visuotinį susirūpinimą katastrofišku bebrų plitimu, o paskutiniu metu ima plisti netgi užsienyje.
  • Žydomasonai - dar bene XIXa. sąmokslo teorija, sėkmingai gyvuojanti iki šiol, bene solidžiausias ir garsiausias pavyzdys
  • Satanistų ir pederastų sąmokslas - viena iš naujesnių ir juokingesnių, puikiai plinta kei kurių klerikalų nesąmoningomis pastangomis
  • NASA neišsilaipino Mėnulyje - irgi populiari, ganėtinai nauja sąmokslo teorija apie išvogtas multimilijardines lėšas