Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Užkeptinė košė

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Užkeptinė košė, naktinė košė neretai pavadinama tiesiog kaimiška koše, ar krosny kepta koše - tai labai paprasta, nebrangus ir kartu labai skanus patiekalas, kuris nepelnytai primirštas. Visos tokios košės turi vieną ypatybę - jos iš vakaro pašaunamos krosnin, o valgomos ryte - tokiai košei iškepti reikia mažiausiai 6-7 valandų, o geriausiai - jei ir ilgiau. Būtent ilgas kepimo laikas ir tampa priežastimi, dėl kurios šios košės retas tėra ragavęs. Tačiau šiais laikais, kai plinta elektrinės orkaitės, tokią košę vėl darosi lengva iškepti, o skanumu ji smarkiai lenkia bet kokį plovą ar kitus rytietiškos kilmės patiekalus.


Sudėtis

Košė verdama iš paprasčiausių kruopų, pagrindinės jų - kaip dažniausiai būna - vadinamosios perlinės arba kviečių kruopos. Į jas, skanumo bei sotumo dėlei, įmaišoma žirnių, lęšių, grikių, rugių ir pan. - visa tai, kad būtų skaniau. Labai geras, skanus grūdų mišinys, kad namuose vargt nereiktų - kažkokios gamyklos gaminama "penkių grūdų košė", bet žinoma, kiekvienas gali susikurt savą, geresnį mišinį, ar tiesiog berti tas kruopas, kokių turi. Skanumo dėlei, į verdamą košę pridedama dar ir įvairių daržovių (svogūnų, morkų, ropių, kopūstų, etc.) bei mėsos (ar grybų), nors galima virti ir be jų. Visada svarbu į košę įdėti riebalų, nors ir nedaug - geriausiai tam tinka tradiciniai kiaulių taukai, nors paskutiniu metu plinta mada vartoti aliejų.


Košės virimas

Verdama košė labai paprastai - kruopos, mėsa, daržovės, taukai - tiesiog sumetama puodan, pridedama prieskonių (pipirai, gvazdikėliai, o ir pasūdyt nepamirškit!), įpilama gerokai vandens (nepagailėkit - kilogramui kruopų reikia daugiau, nei litro vandens, perteklius jo per naktį kepant nugaruoja, o jau iškepus, juntamas kiekis sultinio košėje visvien privalo likti) ir viskas pašaunama orkaitėn. Norintiems kažko skanesnio, galima ir subtiliau padaryti - mėsą bei daržoves pirmiausiai apkepti, o jau paskui maišyti su kruopomis. Greitumo dėlei košę pirmiausiai galima pusvalandį-valandą tiesiog pavirti ant ugnies, o jau tada šauti orkaitėn ar krosnin. Tačiau visada svarbu neužmiršti vieno - košę kepti orkaitėj ar krosny (~120-150C temperatūroje) mažiausiai 6-7 valandas, net jei įsigudrinote prieš tai ją pavirinti, o mėsą - apkepti, o kitu gi atveju - kepti reikia dar ilgiau. To priežastis paprasta: kruopose bei mėsoje esančios maistinės ir skonį bei aromatą suteikiančios medžiagos pradeda išsiskirti tik po 4 valandų virimo, o pilnam jų išsiskyrimui reikia dar bent kelių valandų. Todėl bet kuri trumpiau virta košė, nors ir bus valgoma, tiesiog turės prėską skonį.

Kad košė geriau keptų, ilgiau liktų karšta, patariame naudoti špyžinį puodą, bet jei tokio neturite, tai tiks ir paprastas.

Beržinė košė

  • Čia Pipedijos kažkas klausia ir apie beržinę košę: Gal kas žinot kur jos gaut? Visur ieškau ir nerandu.
    • Tai Pipedija ir atsako dabar į šitą klausimą, nesgi reik atsakyt, nes mesgi viską žinom, kaip nekaip enciklopedija esam, taigi dabarva jums atsakymas: jūs visai kvailas, nes kulinariniam mūsų skyrely klausinėjat apie visokius sado-mazo, tai čia panašiai gaunasi, kaip vaistinėj prašytumėt burokų ir degtinės.