Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!

Changes

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Kapišono simptomas

1 331 byte added, 12 vasario
'''Kapišono simptomas''' - labai būdingas [[katatonija|katatonijos]] požymis: pacientas nuolat užsimaukšlinęs ant galvos kapišoną. Tuo atveju, jei kapišono nėra, pacientas užsitraukia ant galvos marškinius, maikę, antklodę ar dar ką nors. Švelnesniu atveju galva dengiama kokia nors kepure, skarele ar dar kažkokiais apdangalais, kurių pacientas nenusiima tokiose situacijose, kur žmonės turėtų nusiimti - pvz., patalpoje. Nuo įprasto kepurių ar kapišonų nešiojimo šis simptomas skiriasi pastebimu neadekvatumu - nes kapišonas, kepurė ar kitas galvos apdangalas nešiojamas patalpoje, nesant jokių grėsmių sveikatai ar saugumui, ir netgi nesant jokių psichologinių grėsmių. Toksai galvos dengimas yra ne tam, kad žmogus apsisaugotų nuo vėjo, lietaus, saulės ar dar kažko, o tik tam, kad paslėptų jo veidą ir leistų pacientui jaustis lyg atsitvėrusiu nuo aplinkos.
Švelniais atvejais pacientas gali kapišoną nešioti ne visiškai nuolat, sugeba jį nusitraukti nuo galvos. Kapišono simptomas neretai būna maskuotas - esą tai koks nors stilius, [[hipsteris]] ar panaši menama puošmena. Būdinga, kad liepus pacientui kapišoną nusiimti, jis nenoriai tą padaro, iš veido išraiškos matosi, kad jaučiasi nejaukiai. Kartais gali imti pridenginėti galvą viena ar abiem rankomis, pvz., užsidėjęs ranką ant galvos, nes esą jam taip patogu.
Labai būdingi pacientų skleidžiami [[poveikio kliedesiai]], pasireiškiantys kartu su kapišono simptomu - esą prisidengdami galvą, jie save apsaugo nuo aplinkinių žvilgsnių ar užsiblokuoja, kad jiems aplinka netrukdytų. Nors švelniais atvejais tai tieisog neurotiškumo simptomas, visada reikia patikrinti, ar po tokiais aiškinimais nesislepia gilesni sutrikimai, pvz., [[schizofrenija|schizofrenijai]] būdingi [[persekiojimo kliedesiai]] ar pan..
Sunkesniais atvejais kapišono simptomas būna labai ryškus, pacientas atvirai dangstosi bet kuo, negali neprisidengęs jaustis normaliai. Kliedesiai apie kažkokius poveikius būna stiprūs. Kartais būna ir [[mutizmas]], [[negatyvizmas]] - tokiu atveju išklausinėti apie poveikius nepavyksta, tačiau pati dangstymosi simptomatika išlieka.
 
Kapišono simptomas yra stiprus požymis, jei [[pacientas]] skleidžia ir kitus kliedesius - pvz., aiškina apie kokias nors kenksmingas [[radijo bangos|radijo bangas]], mintis skaitančius negeranorius ar abstraktesnes sąmokslo teorijas. Kartais po kapišonu ar kepure pacientas gali slėpti kokius nors esą apsaugančius įtaisus, pvz., kokias nors neaiškios kilmės mikroschemas, laidus, iš folijos padarytas kepurėles ir panašiai.
[[Category:Simptomai]]
694
edits