Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!

Samogetija:Civilizacija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
 o  Samogetija  o 
 o  ooo  o 
 o  Skaityti pasakojimą  o 
 o  Specifiniai terminai  o 
 o  Civilizacijos istorija  o 
 o  Informacija apie planetą  o 
 o  ooo  o 
 o  Norintiems rašyti  o 
 o  ooo  o 

Samogetijos civilizacija yra ganėtinai primityvi - iš esmės, nestabilus mišinys tarp vergovinės santvarkos, feodalizmo, itin paplitusios primityvios bendruomeninės santvarkos ir kai kuriose vietose besireiškiančių totalitaristinių visuomenių. Itin gilią įtaką visuomenei padarė įvairūs nusikaltėliai ir psichikos ligoniai, prieš savo norą paversti planetos kolonizatoriais. Plačiai paplitę "mažakraujai" karai tarp įvairių miestų, egzistuoja nedidelės armijos, tačiau valstybes primenantys dariniai labai nestabilūs ir trumpalaikiai.


Demografija, gyventojai

Planetoje šiuo metu gyvena maždaug 30 mln.gyventojų, visi jie kalba samogetų kalba, nykstamai maža dalis - ir vietnamietišku dialektu. 72% planetos gyventojų sudaro kolonistų palikuonys, daugiausia - trečiosios kartos (viso 27% gyventojų). Likę maždaug 27% gyventojų - į planetą ištremti ir vis dar gyvi nusikaltėliai. Po kolonizacijos aptikta vietnamiečių kolonija ir jos palikuonys, įskaitant ir palikuonis su tremtiniais, sudaro iki 1 procento visų žmonių.

Dažniausi drabužiai - standartiniai kalinių kombinezonai, paplitę dėl savo atsparumo dilimui ir ilgaamžiškumo, plinta vietnamiečių pinamos vyžos ir primityvūs batai bei drabužiai iš odos ir kailių. Audiniai paplitę menkai, brangūs.

Ekonomika

Ekonomikos išsivystymas atitinka pradinį feodalizmą, tačiau turi ir vergovinės santvarkos požymių. Didžioji dalis gyventojų užimti žemės ūkyje, mažesnė dalis - verčiasi medžiokle. Planetoje šiuo metu stebima bent keli tūkstančiai pilių. Stambiausias miestas turi maždaug 92 tūkstantį gyventojų. Dideli miestai nesusidaro dėl maisto trūkumo: primityvi ekonomika neleidžia sukurti pakankamai efektyvaus tiekimo. Pastebimi nestabilūs valstybiniai dariniai, tačiau jie trumpalaikiai, ilgiausiai stebėta kelių miestų sąjunga truko vos 12 metų. Valdančioji gyventojų grupė - įvairūs plėšikai, tačiau šių gaujos nestabilios.

Nedidelė dalis gyventojų, daugiau vietnamiečių, užsiima kalnakasyba, amatais, prekyba, siuvimu, kai kuriose salose plinta primityvi tekstilė - audimas.

Kalba

Pagrindinė planetos kalba - labai artima XX amžiaus lietuvių kalbai, atkurta dirbtinai. Daugelis specifinių kalbos žodžių pritaikyta vietinėms sąlygoms, pavyzdžiui, įvairūs žvėrys ir augalai vadinami lietuviškais žodžiais, kuriems tiesiog suteiktos naujos, pakoreguotos prasmės. Rašytinė kalba išvystyta silpnai, nors pradinėje kolonizacijos stadijoje kolonistai išeidavo rašybos ir skaitymo kursą. Tačiau rašytinei kalbai nepasiteisinus, rašymo ir skaitymo apmokymų programa buvo atmesta ir paliktas tiktai žodinės komunikacijos kursas.

Be lietuvių kalbos vartojamas ir gerokai pakitęs anglovietnamo dialektas - primenantis paprastą anglų kalbos mišinį su daugeliu vietnamietiškų ir kinietiškų žodžių. Dėl kolonistų įtakos šis dialektas labai sparčiai pakito, įgaudamas daug lietuvių kalbai būdingų konstrukcijų ir žodžių. Nepaisant to, jis išlieka tam tikra "slapta" kalba, būdingesne vyresnio amžiaus vietnamiečiams.


Religija ir kultūra

Religinių judėjimų planetoje pastebėta daug, dalis iš jų netradiciniai, unikalūs, susiję su menamomai kai kurių vietinių asmenų įgaunamais telepatiniais sugebėjimais.

Kultūros reiškiniai minimalūs ir menkaverčiai, didesne dalimi - liaudies dainos, taip pat pilių puošyba, vadų skulptūros, religinis menas ir pan.

Spauda neegzistuoja. Nedideli kiekiai knygų perrašomos ranka, kai kurios stambios pilys ir bendrijos turi metraštininkus, tačiau sugebėjimas rašyti ir skaityti - retas užsiėmimas, dažnai siejamas su burtininkavimu.


Galaktinės civilizacijos įtaka

Samogetijos civilizacijai gilų poveikį padarė ir 43-iojo amžiaus galaktinės civilizacijos palikimas - kosminė visuomenė kraštutinai demokratiška, tačiau slepianti totalinę psichikos kontrolę, draudžianti bet kokius potencialiai pavojingus užsiėmimus, netgi sportą. Tačiau dėl kardinalaus sąlygų pasikeitimo, laukinėje planetoje atsidūrę žmonės greitai atmeta visokius civilizacinius prietarus, tačiau taip ir lieka nesuprantantys, kaip sukurti stabilesnę visuomenę. Dėl to bet kuris fiziškai stipresnis ar agresyvesnis žmogus nesunkiai tampa tironu. Dėl galaktinės civilizacijos palikimo kyla ir daugybė keistų legendų.

Dėl to, kad paskutinius porą tūkstantmečių galaktinė medicina sėkmingai išgydydavo visas fiziologines ligas ir daugintis galėdavo žmonės, kurie dar XX amžiuje būtų neišgyvenę, praradę medikų palaikymą, žmonės tapo ganėtinai paliegusiais. Tai irgi būdingas planetos gyventojų bruožas, o taip pat - ir viena iš priežasčių, dėl kurių kalėjimui buvo pasirinkta gerokai mažesnę trauką, nei Žemė, turinti planeta.

Kadangi kartu su nusikaltėliais į planetą kelis dešimtmečius masiškai tremti ir silpnapročiai, todėl daugelis gyventojų nepasižymi intelektu. Visgi, nors silpnaprotystė ir gan paplitusi, ji būdingesnė planetoje jau gimusiems, nes šis neadekvatus trėmimas jau senokai baigėsi.


Vietnamiečiai

Ypatingai specifinę nišą užima planetoje keliais šimtmečiais anksčiau išsilaipinę vietnamiečiai - dėl kažkokių priežasčių jų ūgis gerokai sumažėjo, dalis jų įstengė susigyventi su gamta, išsiugdė gerokai didesnę fizinę ištvermę, dažniausiai turi ir intelektą, gerokai viršijantį vidutinį planetos gyventojo intelektą. Tiesa, vietnamiečių grupė nėra didelė, ji visa, kartu su visais persimaišiusiais, vietnamietiško kraujo turinčiais gyventojais, neviršija 1 procento.

Didesnė dalis vietnamiečių gyvena keliuose šimtuose salų, kurias yra išvalę nuo pavojingų žvėrių, turi primityvią pramonę ir išvystytą feodalinę santvarką. Kita dalis pasirinkusi "gamtišką" gyvenimo būdą, gyvena žemyno džiunglėse ir kalnuose. Nemažai vietnamiečių užima svarbius postus pagrindinėje gyventojų grupėje - dažniausiai prekybininkų, patarėjų, amatininkų ir pan.

Keistenybės ir menkai ištirti dalykai

Planetoje įtariamas telepatų atsiradimas, tačiau šių tiek nedaug, kad net neaišku, ar pasakojimai apie juos tikri. Tačiau su telepatais siejamos ir kai kurios gyvūnų rūšys, kurias šie telepatai esą gali suvaldyti ar su jomis bendrauti. Sklinda kalbos, kad kai kurie gyvūnai gali susikalbėti ir žmonių kalba, nors vietinių civilizacijų požymių planetos tyrimai neparodė. Viena iš legendų kalba, kad planetoje esanti ir dar senesnė žmonių civilizacija, prasidėjusi iš kolonistų, kurie iš Žemės išskrido dar daugiau, nei prieš tūkstantį metų. Tačiau jokių dokumentuotų patvirtinimų šiai legendai nerasta.

Planetoje ganėtinai plačiai paplitęs alkoholizmas, tabako rūkymas ir svaiginimasis kanapėmis. Kitos svaigalų rūšys nepastebėtos.


Planetos kolonizavimo istorija

Samogetija atrasta 4078 metais vienos iš Galaktinio kalėjimų departamento ekspedicijų metu, ieškant vietos, skirtos nusikaltėlių saugojimui. Nuo 4083 metų planetoje įsteigtas bioadaptacinis punktas ir palydovinė apsaugos sistema, automatiškai numušanti svetimus kosminius laivus, bandančius priartėti prie planetos ar nuo jos pakilti. Nuo 4091 pradėta masinė planetos kolonizacija. 4102 metais planetoje atrasta nemaža kolonija iš spėjamai vietnamiečių kolonistų laivo, sudužusio planetoje dar 3721 metais. Ši kolonija sudaro mažiau, nei vieną procentą gyventojų, tačiau dėl naujos planetos paskirties nebuvo evakuota.

Planetą kolonizuojamiems nusikaltėliams taikoma specialiai sukurta psicholingvistinė adaptacinė metodiką, kurios metu šie išmoksta laisvai kalbėti dirbtinai sukurta samogetų kalba, kurios istorinis pagrindas - šiuo metu visiškai išnykusios lietuvių ir žemaičių kalbos. Psicholingvistinės adaptacijos tikslas - suteikti kaliniams galimybę susikalbėti tarpusavyje, o taip pat - pašalinant kitų kalbų įgūdžius, užtikrinti, kad teoriškai įmanomu pabegimo atveju, kaliniai negalės bendrauti su likusiais galaktikos gyventojais, todėl nepasislėps ir bus lengvai susekti.

4191 metais buvo užfiksuotas incidentas, kai palydovinė apsaugos sistema buvo trumpam nuslopinta. Incidentas pastebėtas sistemos patikrinimo metu. Kaip manoma, tuo metu galėjo nusileisti ar pakilti nežinomi (spėjamai, piratiniai) kosminiai laivai. Daugiau panašių incidentų nepastebėta, tačiau apsaugos sistema sustiprinta papildomais palydovais.

Nuo 4223 kalinių gabenimo kiekiai į planetą sumažinti, siunčiami tik sunkius nusikaltimus padarę (nepataisomi) asmenys, pvz., dalyvavę muštynėse, įsilaužimuose, duomenų klastojimuose ir pan. Švelnesnių nusikaltėlių perauklėjimui panaudojamos kitos planetos, turinčios išvystytas kalinių adaptavimo ir recivilizavimo programas.

Nežinomi įrankiai ir technologijos

Pasitaiko retkarčiais tokių atvejų kai randami daiktai ar technologijos, kurios taip toli pažengusios, jos liaudis mano, kad tai magija. tai būna neįprastos formos ir bent maksimum su 2 galiom.