Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!

Piktybinis neuroleptinis sindromas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
 Star of life.png  Jei norite gydytis pats, tai pirma pasikonsultuokit su kokiu nors mediku, vaistininku ar bent jau psichiatru, nes savigyda neretai baigiasi mirtimi. Taip kad Pipedija atsiriboja nuo jūsų nemokšiškumo beigi neišmanymo, tegul ir pateikdama tam tikrą medicinišką ir pseudomedicininę informaciją arba jos alternatyvas, įskaitant ir visai jau kliedesius, kurių geriau jau jūs neklausykit...
Konkrečias pastabas skaitykite diskusijose. Ir nepamirškite - jei turite teisingesnių faktų, galite juos čia pat pataisyti!

Neuroleptinis maligninis sindromas arba piktybinis neuroleptinis sindromas - tokia ganėtinai greita ir sparčiai progresuojanti medicininės kilmės intoksikacija neuroleptikais, galimai alerginės kilmės, susijęs su dopamino arba histamino receptorių blokavimu.

Svarbu nepainioti šito neuroleptinio maligininio sindromo su nepavojingu gydomuoju neuroleptiniu šoku, nors neuroleptiniu šoku jis irgi dažnai pavadinamas, tai gal ir ne veltui. Čia skirti reikia paprastau: žmonėms tasai neuroleptinis malignatinis sindromas yra dažnai gydomas gydomąjame morge, tai pagal šitai galite atskirti.

Čia dar reiktų skirti, kur šiaip yra paprastasis neuroleptinis sindromas, o kur yra tasai piktybinis sindromas. Nes paprastai neuroleptiniu sindromu dar vadinamas šiaip rinkinys visokių ten simptomatikų, kur žmonėms būna visokia drebligė, tardyvinė diskinezija, inkstų ir kepenų pažeidimai bei kiti įvairūs reiškiniai, kurie nemalonūs ir nemirtini. O štai piktybinis neuroleptinis sindromas - tai čia jau mirtinas reikalas, kuris greitai išsivysto ir paprastai baigiasi letaline baigtimi.

Kai kurie aiškina, kad čia šitas sindromas dažniausiai būna, kai vartojami tipiniai antipsichotikai, o štai vat atipiniai antipsichotikai esą nelabai to sukelia. O betgi tačiau, kaip sako kokie tai tyrimai, nėra tokio atipinio antipsichotiko, nuo kurio to irgi nebūtų. Taip kad čia neapsigaudinėkim savęs.

Sovietinėje psichiatrijoje, kad nereiktų apie kokius nors sindromus ar blogai veikiančius vaistus kalbėti, buvo išrasta tokia febrilinė šizofrenija, kuri stebuklingai netyčia kyla ir nuo jos per dieną ar kelias žmogus staigia numiršta. Pagal visus simptomus tai išties ir buvo tas pats neuroleptinis malignatinis sindromas. Tiesiog kai gali paaiškinti, kad nuo ligos žmogus mirė, tai nereikia aiškinti, kad mirė nuo neuroleptikų.


Patogenezė ir simptomatika

Tikslus neuroleptinio maligninio sindromo priežastingumas nėra žinomas. Nustatyta, kad visi neuroleptikai, ypačiai stiprūs, kaipo aminazinas, haloperidolis, flufenazinas, bet ir visi kiti, įskaitant ir tokius, kaip prochlorperazinas, prometazinas, klozapinas, risperidonas ir t.t., veikia termoreguliacijos centrą smegenyse. Vartojant neuroleptikus dėl šių priežasčių linkusi padidėti kūno temperatūra, tačiau kai kuriais atvejais temperatūros padidėjimas gali tapti kritišku, hipertermija gali pasiekti iki 42 laipsnių ar netgi daugiau, kartu su kitais būdingais požymiais - rigidiškumu, seilėtekiu, šlapimo ir išmatų nelaikymu, prakaitavimas, etc..

Kadangi simptomatika išsivysto ne išsyk, o dažniausiai per dvi paras ar daugiau, taip pat ši simptomatika nėra specifinė, o būdinga ir įprastam neuroleptikų vartojimui didelėmis dozėmis, būdingas pavėluotas sindromo identifikavimas. Pilnai išsivysčius sindromo požymiams, šis dažniau gali būti identifikuojamas, kaip katalepsija su persiklojančiu gripu ar pan..

Pagrindinės sindromo metu pasireiškiančios komplikacijos - inkstų, kepenų, plaučių pažeidimai, kurie ir sukelia pagrindinę grėsmę gyvybei. Visiems atvejams būdingas smegenų pažeidimas, tačiau psichikos ligonių atveju jis nagrinėjamas, kaip reikšmės neturintis faktorius, t.y., pasireiškianti amencija čia tėra pašalinis reiškinys, nes nieko čia tokio.

Gydymas ir diagnostika

Kaip neuroleptinį malignatinį sindromą galima įtarti bet kurį karščiavimą, esant neuroleptikų vartojimui. Netgi tais atvejais, kai karščiavimas yra sukeltas kitų ligų, neuroleptikams būdingas poveikis termoreguliaciniam centrui karščiavimą sustiprina ir gali privesti iki kritinio, kuriam kilus, prasideda smegenų pažeidimai su būdingomis pasekmėmis. Gydymas pagrindinai nutraukiant neuroleptikų vartojimą, taikant dopamino agonistus, antipiretikai, dideliais kiekiais - skysčiai, ant kūno dedamas ledas, dirbtinė plaučių ventiliacija, negerėjant simptomatikai - elektrokonvulsinė terapija, galutinę diagnozę padeda nustatyti skrodimas.

Tiesa, čia dėl tos elektrokonvulsinės terapijos, tai kiti sako priešingai: kad būtent po šios dauguma to neuroleptinio maligninio sindromo atvejų ir būna. Taip kad čia dar neaišku, kas ir kaip.