Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!

Lituanicon logotipas.jpg
Dėmesio dėmesio, didžiausias Lietuvos fantastikos festivalis - Lituanicon, vyks ir šiemet! Apsilankykite Lituanicon puslapyje, o taip pat užsiregistruokite ir FB evente!

Oligofazija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Oligofazija - kraštutinis ir labai stiprus kalbinių gebėjimų nuskurdimas pas pacientą, atsirandantis dėl įvairių amnezijos tipo reiškinių, dažniausiai prie epilepsijos. Būdinga, kad pacientai negeba įvardinti jiems rodomų daiktų, pasidaro labai nekalbūs, o kiek kalba - gana nerišliai, naudodami žodžius tik apytiksliai, nes tų žodžių jiems tiesiog pritrūksta ir tenka su tuo trūkumu kažkaip verstis.

Dažniausiai oligofazija kaip atskiras simptomas nagrinėjama epilepsijos atveju, nes kitais atvejais ji tebūna tiesiog paprastas, jokios specifikos neturintis besivystančios demencijos simptomas.


Epileptinė oligofazija

Oligofazija yra vienas iš ryškiausių epilepsijos simptomų, leidžiančių įtarti ligą tada, kai jokie priepuoliai nevyksta. Epileptinės oligofazijos atveju negebėjimas rasti pavadinimų įprastiems daiktams būna itin ryškus, pvz., paklausus pacientą, kuo jis apsirengęs ar kaip atvyko, jis patiria problemą pasakodamas, nes negeba rasti tinkamų žodžių, tokių kaip "autobusas", "mašina", "kelnės", "marškiniai". Itin sunkiais atvejais pacientas negeba netgi rodomų daiktų savarankiškai įvardinti, pvz., negeba atsiminti žodžio "stalas" ar "kėdė".

Epileptinei oligofazijai būdinga, kad paciento šnekumas neišnyksta, o dažnai netgi sustiprėja, tačiau kalba būna sulėtinta, joje yra kraštutinai daug žodžių-parazitų, kaip kad "ta prasme", "na" ir pan., taip pat itin būdingi aktyviai vartojami deminutyvai. Kalbos yra būdingai pamokančio tono, su specifiškomis didaktinėmis intonacijomis, tačiau žodžių rinkinys skurdus.

Epileptinę oligofaziją derėtų skirti nuo oligofrenijos, nes kalbiniai gebėjimai pas pacientą yra prarandami specifiškai, tik per užmirštamus žodžius - kažkada jis tuos žodžius žinojo ir vartojo, bet besivystant epileptinės kilmės demencijai, kažkaip ėmė ir užmiršo. Epileptinei oligofazijai itin būdingas daiktų pavadinimų užmiršimas, o ne šiaip sau paprastas kalbos skurdumas. Tuo pat metu žodžių tarimas lieka švarus ir taisyklingas, neprimenantis oligofreniško.

Išskiriamos dvi epileptinės oligofazijos rūšys:

  • Aštri popriepuolinė oligofazija būna gana neilgai trunkanti, nuslopsta per kelias valandas, yra tiesiogiai amnestinės-afazinės kilmės simptomas
  • Pastovi arba progresuojanti oligofazija pastebima tarp priepuolių, o ilgainiui besitęsiant ligai - stiprėja, kol tampa tipišku ir labai specifiniu epileptinės silpnaprotystės požymiu

Būdinga, kad kuo dažniau vyksta epilepsijos priepuoliai, tuo sparčiau vystosi ir oligofazija.