Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!

Lituanicon logotipas.jpg
Dėmesio dėmesio, didžiausias Lietuvos fantastikos festivalis - Lituanicon, vyks ir šiemet! Apsilankykite Lituanicon puslapyje, o taip pat užsiregistruokite ir FB evente!

Nušvitimas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Nušvitimas - specifinis asociatyvinis procesas, per kurį parafrenijos metu progresuoja pacientų patiriami kliedesiai - nuo visai nekliedėjimo iki visokių nerišlių sąmokslo teorijų: viskas randasi ne šiaip kaip išmąstymo rezultatas, o per kokius tai keistus ir ryškius suvokimo blyksnius, po kurių pacientas jau viską žino apie kažką.

Paprastai visa kliedesių evoliucija su nušvitimais vyksta gana aiškia seka:

  • Kliedesinė nuotaika - pirma pacientui būna nelabai aiškus jausmas, kad kažkas čia ne taip, o ir pasaulis visas kažkaip neaiškiai atrodo. O paskui tik pyst ir pareina suvokimas, kad čia viskas ne šiaip sau, o viskas yra kažkokie jam skirti ir siunčiami ženklai. Taip per nušvitimus iš kliedesinės nuotaikos atsiranda reikšmės kliedesiai.
  • Reikšmės kliedesiai - jau kai išsivysto įsitikinimas, kad pasaulyje viskas ne šiaip sau, o turi kažkokią reikšmę ir yra kažkokie pacientui skirti ženklai, vat tada jau viskas ima eiti dar ryškiau - tik pyst ir vėl pareina nušvitimas, kad tuos ženklus specialiai siunčia koksai tai Visatos Valdovas gal, o gal ir išvis kokia nors kosmoso komisija, kuri praneša pacientui, kad šis Visatos Valdovu taps. Taip iš reikšmės kliedesių ima rastis paranoidiniai kliedesiai.
  • Paranoidiniai kliedesiai - vat čia jau ima rastis dar geresni nušvitimai, kur pacientas viską suveda į kažkokias teorijas, kur viskas dėl kažko - pavyzdžiui, CŽV viską seka, o ir iliuminačiai aplinkui kartu su driežažmogiais, o ir tie balsai galvoje - čia ne šiaip sau, o tas pats organizuotas CŽV per psichotronus transliuoja.
  • Paranojiniai kliedesiai - galų gale, jau slopstant viskam, pareina paskutiniai, daug blankesni nušvitimai, kurie nerišlius kliedesius sudėlioja į gana rišliai atrodančias teorijas, nes visai jau ima darytis visur viskas kaip sistema. Šitoje stadijoje kartais ima rastis net ir pseudoracionalūs kliedesiai.

Bendrai tai nušvitimai gali būti su pačiais įvairiausiais kliedesiais ir įvairiausiose psichikos sutrikimų stadijose. Jau pats faktas, kad kliedesiai yra kliedesiai, rodo kad logiškai tų kliedesių išmąstyti negalima, taigi - čia ir eina nušvitimai visokie - ne protingi, o paremti kažkokiomis neaiškiomis asociacijomis ar netgi išvis atsitiktiniais dalykais.

Tuo atveju, jei pacientas yra gana normalioje būsenoje, nušvitimai būna nelabai tikri: blankūs, asociatyviniai ir užtrunkantys ilgai - kokia nors idėja po truputį auga ir stiprėja, kol tampa pagrindu kliedesiškam įsitikinimui. Tikras ryškus nušvitimas gi būna tada, kai pas pacientą psichozė - štai tada viskas paaiškėja per sekundę, nes smegenis kaip žaibas perskrodžia mintis ir pacientas jau žino kaip viskas išties yra.

Nors dažniausiai nušvitimai lanko per psichozes, reikia neužmiršti, kad psichozės būna įvairios - kai kurias gali sukelti ir kokia nors meditacija ar haliucinogenai. Taip kad ir sveikam žmogui gali kilti nušvitimai. Tik vat nušvitimų bėda ta, kad jie taip smarkiai įtvirtina smegenyse kokį nors kliedesį, kad paskui sunku kažką bepakeisti.