Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Lageris

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Lageris (vok. Lagerbier) - gi išties alus, tik pagal tai nuo įprasto alaus skiriasi, kad alaus mielės jam naudojamos vadinamosios apatinio rūgimo.

Gi įprastos alaus mielės, kaip žinia, yra viršutinio rūgimo. Tai čia gal skamba ir keistokai, bet išties viskas paprasta: viršutinio rūgimo alus, kai rūgsta, tai mielės kaupiasi alaus paviršiuje, o apatinio rūgimo alui rūgstant, mielės kaupiasi dugne. Tai tos apatinio rūgimo mielės yra visai gyvybingos, esant žemai temperatūrai, kokiems +10 laipsnių Celsijaus.

Išties, gal ir nevertėtų per daug gilintis, bet reikalas gi toks, kad apatinio rūgimo alus, kitaip tariant, lageris, labai patogus didiesiems aludariams, nes mielės neplaukioja, o lieka nusėdusios rauginimo bosų apačioje, tad ir nufiltruoti alų galima labai efektyviai, dėl ko savikaina kažkaip mažesnė gaunasi, nes filtravimo sąnaudos paprastai būna didelės. Tai todėl šitoks alus ir dominuoja rinkose, juolab, kad jį lengviau iki tiek visaip apdirbti, kad netgi į žalius butelius pilstyti, kas yra požymis, kad tai jau netgi nėra tikras alus. O modernesni gi alaus gamintojai atrado, kad dėl savo silpno skonio, lageris primena smarkiai skiestą miežių brogą, gaminamą pagal high gravity technologiją, tad čia irgi patobulinimas gavosi neblogas...

Tai be įprasto lagerio, yra dar ir pilzneris - čekiška lagerio rūšis, katra daroma su ypač minkštu vandeniu, tai šioji labai populiari, nes skonis geresnis.

O tai tradicijų mėgėjai, puoselėjantys senovines receptūras, kartais teigia, kad lageris - tai išvis ne alus, o gira, mat panašiau į girą daromas, tik kad iš miežių, o ne iš rugių. O tikras tradicinis alus - tai tasai, kuris Anglijoje vadinamas eliu (angl. ale), nes toksai alus - ir yra tradicinis ir Lietuvai nuo senų senovės būdingas. Kiti gi šiems prieštarauja, teigdami, kad jau senais laikais lietuviai alų laikydavo šaltose kamarose, kur natūraliai lageris ir gaudavosi.

Tai aišku, dar čia galim pavardinti, kad lageriams priskiriamos tokios rūšys, kaip kad Carlsberg, Heineken, Budweiser, Bavaria bei praktiškai visas kitas gamyklinis alus.

O tai dar galim pastebėti, kad durneliai iš Pedivikijos sugalvojo pabūt kalbainiais ir vietoj žodžio "lageris", žinomo dar iš Tarpukario laikų, rašo "lageras". Tai čia panašiai, kaip susigalvotų vietoj žodžio "brendis" naudoti žodį "brendas".