Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!

Katatoninis raptusas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Katatoninis sužadinimas)
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Katatoninis raptusas pasitaiko esant katatoninei šizofrenijai ar šiaip kokioms nors katatonijos formoms. Būdinga, kad raptusas kyla be aiškesnės priežasties arba ją sukelia kažkokie beprasmiai dalykai, trukmė labai neilga - dažnai vos kelios minutės ar netgi kelios-keliolika sekundžių.

Katatoniniam raptusui dažnai būdinga stereotipinė eiga: jis arba kyla dėl vienodų dirgiklių, arba reiškiasi vienodais paciento veiksmais. Arba ir tas ir anas būna vienodai. Pavyzdžiui, praėjus pro šalį kokiam nors konkrečiam žmogui, pacientas gali kaskart pradėti siautėti. Arba dėl kažkokių priežasčių gali laiks nuo laiko imti daužyti palatos langus. Raptusas būna toksai tipinis, kad kiti pacientai ir personalas tokiam katatonikui duoda kokią nors pravardę, atspindinčia raptuso eigą ar sukeliantį faktorių (trigerį).

Paprastai prieš raptusą pacientas būna normalioje ar katatoninio katatoninio stuporo būsenoje.

Kartais katatoninis raptusas yra esminis ar netgi vienintelis prasidedančios (prodromalinės) katatoninės šizofrenijos simptomas: pacientas šiaip atrodo visiškai normalus ir sveikas, tačiau staiga pacientui užeina trumpalaikis raptusas, kurio metu pacientas pvz., gali išvartyti daiktus, išdaužti langą ar trenkti kam nors per veidą.

Kaip ir kitų raptusų atveju, reikalinga paciento hospitalizacija.