Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Intoksikacinės psichozės

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Star of life.png  Čia nėra informacija gydymui. Jei norite gydytis pats, tai pirma pasikonsultuokit su kokiu nors mediku, vaistininku ar bent jau psichiatru, nes savigyda neretai baigiasi mirtimi. Taip kad Pipedija atsiriboja nuo jūsų nemokšiškumo beigi neišmanymo, tegul ir pateikdama tam tikrą menamai medicinišką ir pseudomedicininę informaciją arba jos alternatyvas, įskaitant ir visai jau kliedesius, kurių geriau jau jūs neklausykit...
Konkrečias pastabas skaitykite diskusijose. Ir nepamirškite - jei turite teisingesnių faktų, galite juos čia pat pataisyti!

Intoksikacinės psichozės - čia kai nuo narkotikų ar kokio nors alkoholio pavažiuoja žmogui stogas taip, kad psichozė prasideda. Dažniausiai liaudyje šitos vadinamos baltais arkliais ir tripais, tačiau visokių variantų yra gerokai daugiau ir įvairesnių.

Intoksikacinės psichozės dažnai persidengia su visokiais deliriumais ir šiaip kitomis simptomatikomis, sukeliamomis vartojamų medžiagų, tačiau būna ir kitokių atvejų - kai psichozė kyla ne dėl pačios pavartotos chemijos, o dėl visokių smegenų pažeidimų, kurie dėl ilgalaikio vartojimo kyla.

Kaip ir kitos psichozės, taip ir intoksikacinės pasižymi haliucinacijomis, pseudohaliucinacijomis bei įvairaus intensyvumo kliedesiais.

Alkoholinės psichozės

Dažniausiai ir apibendrintai apie alkoholines psichozes sakoma, kad tai balti arkliai, tačiau yra sudėtingiau ir įvairiau su jomis, tad išskiriama įvairesnių variantų:

  • Delirium tremens arba balti arkliai siaurąja prasme, kurie prasideda kai pacientas kelias dienas negeria. Tai pats dažniausias visų intoksikacinių psichozių atvejis, itin pasižymintis tipine eiga su visokiomis haliucinacijomis, kliedesiais ir nesąmoningu elgesiu.
  • Verbalinė haliucinozė - būdingi balsai, kurių vieni aiškina pacientui, koksai jisai geras, o kiti aiškina kad jis labai blogas. Gali tęstis labai ilgai, kartais net keletą metų, tačiau dažniausiai be visokių baisių priepolių.
  • Alkoholinis paranoidas - paprastai be haliucinacijų, tačiau užtat su intensyviais ir labai giliais kliedesiais. Pacientas rodo atvirai paranojinę simptomatiką, tiktai gal kiek mažiau rišlią. Neretai bando su savo prisikliedėtais dalykais kovoti, taip sukeldamas pavojų aplinkiniams. Kartais netgi labai rimtą pavojų.
    • Alkoholiniai pavydo kliedesiai - atskira paranojinių kliedesių rūšis, kur apie ištikimybę. Prisifantazuoja apie tai, kaip antra pusė tratinasi su visais, kuo papuola ir paskui bando su tuo kovoti. Tarp prisifantazuotų meilužių kartais būna netgi tokie personažai, kaip ufonautai, įvairių šalių prezidentai ir netgi angelai bei velniai.
  • Korsakovo psichozė - susijusi su avitaminozėmis, išsivysto dažniausiai po sunkaus alkoholinio deliriumo. Paprastai paciento smegenys pažeidžiamos tiek, kad jau atgal visiškai pilnai niekada neatsistato. Atminties praradimai tęsiasi, kliedesiai tęsiasi, pacientas savo simptomais primena ne tai hebefreniją, ne tai kažką panašaus, tačiau nepasitaiso. Pacientams būdinga amnezija, ypač dažnai - neseniai vykusiems įvykiams. Atmintis apie senesnius dalykus neretai išlieka.
  • Patologinis apgirtimas - viena iš ypatingų sąmonės būsenų, gerokai primena deliriumą, tačiau būna kaip tik gero girtumo metu, kai iki tol smarkiai svyravęs ir nerišliai kalbėjęs pacientas staiga lyg prablaivėja ir ima elgtis kaip pamišėlis, kliedėdamas ir puldinėdamas aplinkinius. Psichozėms ne visada priskirtinas, nes trumpalaikis.

Gal gerai paieškojus, galima ir kitų alkoholinių psichozių variantų atrasti, tačiau būdinga visoms tai, kad alkoholis nėra labai sveikas smegenims produktas, tad pasekmės būna irgi nelabai malonios.


Kitos intoksikacinės psichozės

Kitos intoksikacinės psichozės būna susijusios su įvairiais narkotikais. Tarp tipiškesnių sukėlėjų - barbitūratai, PCP, ciklodolas, LSD, meskalinas, kokainas ir nemažai kitų medžiagų.

Paprastai tokios psichozės gali būti skirstomos į kelias paprastas rūšis:

  • Patys apsinuodijimai kvaišalais, sukeliančiais kliedesius ir haliucinacijas - pvz., LSD ar PCP. Šita sutrikimų rūšis šiaip jau dažniausiai trumpalaikė ir baigiasi kartu su narkotikų poveikiu. Kai kuriais atvejais, jei haliucinogenas yra ilgai veikiantis, simptomatika gali tęstis kelias savaites, negana to, gali kilti ir sugrįžimai, kai lyg ir pasveikęs pacientas po kelių dienų netikėtai vėl pamato haliucinacijas. Kupiruojama dažniausiai neuroleptikais, su sąlyga, kad aišku, ko ten pacientas prisirijo. Nes kai neaišku, ko jis prisirijo, tai galima netyčia ir visai jį numarint.
  • Abstinencinės psichozės, kai dėl visokių smegenų pažeidimų pacientui ima važiuoti stogas, prasideda abstinencinis sindromas ir jis išsivysto į visai jau kokius nors kliedesius su haliucinacijomis. Būdingas paciento silpnumas, baimės, nerišlus elgesys. Dažniau kyla nuo visokių barbitūratų, bet būna ir nuo kitų medžiagų.
  • Lėtinės intoksikacinės psichozės, kai pacientui nuo ilgo ir dažno vartojimo ilgainiui pavažiuoja stogas taip, kad tas nustoja gaudytis realybėje. Būdingi paranoidiniai reiškiniai, kliedesiai, pseudohaliucinacijos, rečiau - pilnavertės haliucinacijos. Išsivysto nuo daugumos narkotikų vartojimo, įskaitant ir kokainą, metamfetaminą ir netgi paprasčiausią atseit nekaltą marichuaną.