Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!

Hiperstezija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Hiperstezija - nenormaliai padidintas jautrumas įvairiems dirgikliams. Būdingas astenijai, katatoninei šizofrenijai, isterijai ir kai kurioms kitoms psichikos ligoms beigi sutrikimams. Kai kada ir šiaip dėl kažko būna, kad išsivysto - tai reiškia, kad kažkur irgi su nervų sistema negerai.

Simptomas čia yra labai paprastas: jei pacientas į kažkokį fiziologinį dirgiklį pernelyg reaguoja, tai reiškia kad hiperstezija yra. Ir nesvarbu, ar ten tas dirgiklis yra skonio, ar regos, ar uoslės, ar dar kažko.

Išskiriamos įvairios hiperstezijos rūšys pagal tai, į kokius dirgiklius reakcijos nenormaliai stiprios. Kaip dažniau pasitaikančios, išskiriamos keturios specifinės rūšys:

  • Psichinė hiperstezija - jautrumas psichikos dirgikliams. Būdingas, esant astenijai, isterijai, visokioms neurozėms, o kartais ir kitiems sutrikimams. Pacientai net į įprastines situacijas reaguoja, kaip į traumuojančias, puola į ašaras ir panašiai.
  • Auditorinė hiperstezija - perteklinis jautrumas triukšmui ir visokiems garsams. Pacientą bet kokie triukšmai nervina ir yra nepakeliami, jis tuo nuolat skundžiasi.
  • Taktilinė hiperstezija - perteklinis jautrumas prisilietimams ir šiaip visokiems lietimo pojūčiams. Pacientas atsisako dėvėti šiurkščius drabužius, baimingai reaguoja į prisilietimus ir pan..
  • Kriastezija - jautrumas šalčiui. Pacientai vis perteklinai rengiasi, dreba net kai šilta. Atskiras atvejis - dantų jautrumas šalčiui, kai kažkas šalto pakliūna: šitai reiškia, kad kažkur yra danties nervas kaip nors pažeistas ar atsivėręs.

Kartais hiperstezija dar būna pavadinama alodinija, nors tai siauresnis atvejis: kai įprastas dirgiklis sukelia skausmingas reakcijas. Kriastezija, kylanti dėl atvirų danties nervų - tipinis alodinijos atvejis, nes šaltas maistas neturėtų sukelti skausmo.