Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Ekologija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Ekologiškas)
Jump to navigation Jump to search
 Ekologiskas.jpg  Šis straipsnis yra ekologiškas
Straipsnis nėra genetiškai modifikuotas, nėra pridėta chemijos, Rašant straipsnį naudoti atsinaujinantys energijos šaltiniai.
Ekologiški įklotai. Ekologiški todėl, jog jie yra daugkartinio naudojimo. Kaina (3vnt) - 43Lt. (2010-01-23 duomenimis) [1]

Ekologija - Prekės ženklas, marketingo triukas skirtas remti smulkų verslą, ar būdas parduoti prekę už kelis kartus aukštesnę kainą. Ekologija siejama su žalia spalva, pvz., ekologiški produktai žymimi žaliais ženklais, o ekologiją propaguojančios organizacijos vadinamos „žaliaisiais“. Etimologiškai „žalias“ čia susijęs tiek, kad seniau „žaliais“ vadindavo nepatyrusius, srities visiškai neišmanančius žmones, kuriuos galima visaip apkvailinti ir dar apjuokti.

Prekės ženklo suteikimas

Norint produktą pavadinti ekologišku, prekė turi atitikti bent vieną iš šių punktų:

  1. Gali būti kažkokiu būdu perdirbama.
  2. Gali būti panaudojamas kelis kartus.
  3. Nenaudojami pesticidai. (Šis punktas ypač tinka ne maisto produktams.)
  4. Pagaminta ne iš naftos.
  5. Produktas genetiškai nemodifikuotas.
  6. Produktas pagamintas kaime.
  7. Produktas pagamintas primityviai.
  8. Produktas pagamintas naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius (ar pats toks yra).
  9. Produktas greičiau suyra.
  10. Produktas yra ne sintetinis; į jį nepridėta chemijos.
  11. Produktas yra natūralus.
  12. Produkto pakuotė yra žalios spalvos.
  13. Įmonės logotipas yra žalios spalvos.[1]

Kitaip sakant, ekologiška gali būti bet kuri prekė. Tačiau šių punktų ignoruoti negalima: privalo pabrėžti kokį nors vieną iš šių punktų, jei nori pritraukti pirkėjų.

Vartojimo skatinimas

Ką reik daryti, jei nori būti ekologišku. Paimta iš Barclays Bank: Ecology

Savaime suprantama, kad keleta kartų brangesnę prekę, kurios kokybė ne ką geresnė (o dažniausiai tik prastesnė - pvz. šitą žalią straipsnį tai nu nx kaip nepatogu skaityti, netikim kad kažkas sugebėjo daskaityti iki šitos vietos, bet tenka aukotis vardan ekologijos) nei pigesnio analogo, gali pirkti tik dibilai. Todėl nuo ekologiškų prekių yra neatsiejamas Globalinis atšilimas.

Norint, kad žmonės pirktų ekologiškus produktus būtina bent kartą į savaitę populiariausiuose dienraščiuose išspausdinti kokių nors straipsnių iš serijos „Ledynai tirpsta greičiau, nei manyta.“, „Šie metai - karščiausi metai istorijoje.“, „Mozambiko mokslininkai: Norint išgelbėti žemę, keisti įpročius žmonės turi pradėti jau dabar“ ir t.t. Žmonės nenori sušilti, tai ir pirks ekologiškus produktus.

Gamtos tausojimas ir ekologija

Dvasingumas ir ekologija neatsiejama.

Visuomenėje yra paplitęs mitas, kad ekologija reiškia gamtos tausojimą. Bet tai tėra tik mitas: ekologija su gamtos tausojimu nėra susijusi. Šiuo mitu neretai naudojasi ekologiškų produktų gamintojai ir bando vis išsieškoti kokios nors savybės, dėl kurio produktą galima pateikti kaip „tausojantį gamtą“. Pavyzdžiui Brazilijos džiunglių iškirtimas ir jų užsėjimas soja ar kukuruzais skirtais gaminti biokurą yra ištiesų gamtos tausojimas, kadangi biokuras laikomas atsinaujinančiu energijos šaltiniu.

Nieko originalaus...

Ekologiški ginklai

Tai čia jei tikėjotės perskaityti apie paprastus pagalius ir akmenis tai labai nusivilsite, bo „ekologiškas“ tai dar nereiškia primityvus! Kalba eina apie kulkosvaidžius ir bombas, va taip!

Ekologiški ginklai yra žymiai sveikiau už neekologiškus ginklus. Ir nekenkia gamtai. Įmonė, labiausiai pagarsėjusi ekologiškais ginklais, yra British Aerospace (BAE). Pavyzdžiui, jie išrado naujas kulkas be švino bo švinas yra labai žalinga IR MES ČIA NEIŠSIGALVOJAM! Patikrinkit patys[2]


Ekologinė ekonomika

Šiuolaikinėje ekonomikoje, didžiąją bet kurios prekės kainos dalį visada sudaro energetiniai resursai, tiesiogiai ir netiesiogiai sueikvoti tai prekei pagaminti. Tuo tarpu tam tikros prekės tikrasis (visuminis) ekologiškumas gali būti įvertinamas pagal tai, kokia jos visuminė (gamybos, naudojimo ir utilizacijos) tarša, kuri, savo ruožtu, atitinka visuminę (gamybos, naudojimo ir utilizacijos) kainą.

Higieniniai įklotai

Ir čia kyla paradoksai, puikiai demonstruojantys prekės tikrą ir menamą ekologiškumą. Pavyzdžiui, moteriškiems įklotams iš popieriaus pagaminti sunaudojama labai nedaug darbo, energijos, medžiagų. Tuo tarpu daugkartiniams "ekologiškiems" įklotams pagaminti - darbo sąnaudos dešimtis kartų didesnės. Todėl nors vienas daugkartinis įklotas galėtų būti panaudotas 100 kartų, gamtą jis užterš netgi labiau: negana to, kad visvien bus išmestas, o irs kelis kart ilgiau, jo gamybos metu tarša ir energijos sąnaudos bus dešimtis kartų didesni. Kiek tam tikras daiktas užteršė gamtą, išties geriausiai rodo jo bendra naudojimo kaina, kurią nesunkiai gali paskaičiuoti bet kuris ekonomistas - tiesiog kaip investiciją daikto pirkimui ir jo naudojimo išlaidas tenkančias jo naudojimo laikui.


Mašinos

Kitas pavyzdys - menamai ekologiški automobiliai (kiekvienos naujos mašinos kaina visad atspindi jos sumines projektavimo ir gamybos išlaidas, o tuo pačiu - ir sunaudotus energijos resursus bei taršą gamtai): kas naudingiau gamtai - naudoti seną 20 metų trantą, ryjantį 15 litrų degalų, ar visgi pirkti naujesnę mašiną, kuri rys tiktai 10 litrų? Jei pirmasis automobilis bus naudojamas 20 metų, o antrasis - tik 10, tai tam pačiam eksploatacijos laikui reiks 2 antrųjų mašinų, atitinkamai, mašinos gamybos išlaidos gausis dvigubos. O kokią dalį bendrose išlaidose sudarys mašinos kaina? Jei kiekvieną dieną nuvažiuosite 30 kilometrų su benzinu po 4 litus, o nauja mašina kainuos 50 tūkstančių, tai pirmosios mašinos atveju gausite štai tokį skaičių:

Mašinos kaina 20 metų: 1 * 50000lt = 50000lt
Degalų kaina per dieną: 30km * 4lt * 15litrų / 100km = 18lt
Sunaudotų degalų kaina 20 metų: 18lt * 365d * 20metų = 131400lt
Suminė kaina 20 metų: 50000lt + 131400lt = 181400lt

O štai kas gaunasi, jei perkam "ekologiškesnes", "ekonomiškesnes" mašinas (nepamirškim, kad pirmus dešimt metų mašina buvo sena, ryjanti 15 litrų, o tik paskui atsirado nauja, ryjanti tiktai 10 litrų):

Mašinos kaina 20 metų: 2 * 50000lt = 100000lt
Degalų kaina per dieną senam modeliui: 30km * 4lt * 15litrų / 100km = 18lt
Degalų kaina per dieną naujam modeliui: 30km * 4lt * 10litrų / 100km = 12lt
Sunaudotų degalų kaina 10 metų senam modeliui: 18lt * 365d * 10metų = 65700lt
Sunaudotų degalų kaina 10 metų naujam modeliui: 12lt * 365d * 10metų = 43800lt
Suminė kaina 20 metų: 100000lt + 65700lt + 43800lt = 209500lt

Taigi, matome, kad nusipirkę naują "ekologiškesnę" mašiną, pinigų išleidžiate 1,15 karto daugiau, tiek pat daugiau užteršdami ir gamtą. Atkreipkite dėmesį ir į tai, kad daugumai žmonių važiuoti per dieną prireikia visgi mažiau, nei 30 kilometrų, o naujų mašinų ekonomiškumas paprastai skiriasi žymiai menkiau.

Žinoma, mašinų gamintojai skelbia ir skelbs reklamas apie menamas ekologijas, nieko bendra neturinčias su tikrove, tuo tarpu dauguma žmonių nemokės atlikti tokių skaičiavimų, tad mes čia ir demonstruojam viską, kaip yra: seną mašiną turėti yra ir taupiau, ir ekologiškiau. Tik senesne, nei 10 metų mašina važiuojantį žmogų galima pavadinti gamtos tausotoju!


Visa kita

Ekologiški maisto produktai reikalauja didžiulių darbo sąnaudų ir daug didesnių žemės plotų tam pačiam maistui pagaminti. Dėl to, juos auginant, į gamtą grąžinama daug mažiau deguonies, o bendras užterštumas atitinka darbo sąnaudas. Ir visa tai vėl atsispindi kainoje. Kai perkate 2 kartus brangesnį "ekologišką" pomidorą, žinokite, kad ir gamtą užteršiate 2 kartus daugiau. Ekologiškumas visad priklauso tik nuo sugebėjimo taupiai panaudoti resursus: būtent taupus naudojimas reiškia, kad į aplinką bus išmetama mažai teršalų. Kaip tapti ekologišku? Ogi gyventi išties taupiai. Tai geriausia pagalba gamtai.

Be to, moksliškai ištirta ir statistiškai įrodyta, kad visi ekologijos mėgėjai yra chamai, vagys ir žulikai[3]

Mitai

Paplitęs mitas, kad ekologija yra mokslas apie ekosistemas. Greičiausiai šį mitą kažkas paleido juokais, nes vien iš pavadinimo jau matosi prieštaravimas: jei ekologija yra gėris, tai mokslas, atvirkščiai, yra blogis.

Kiti būdai tapti ekologišku

Žymūs (ir todėl protingi!) žmonės rekomenduoja šiuos ekologiškos gyvensenos būdus:

  • Nesiprausti (Jennifer Aniston. Spėkim kodėl Bradas Pittas ją paliko?)[4]
  • Nesivalyti šiknos (Sheryl Crow)[5] [6]
  • Depiliuotis krūtinę (Harrisonas Fordas)[7]

Nuorods iš tų skaičiukų