Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


British Motor Corporation

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

British Motor Corporation arba BMC, o paskui pasivadinusi British Motor Holdings, o paskui jau British Leyland Motor Corporation, dar paskui persivadinusi tiesiog į British Leyland, o dar vėliau egzistavusi dar ir kaip Rover Group, o baigusi savo egzistenciją kaip MG Rover Group - buvo tokia didelė birtų kompanija, kuri tiek ilgai ir nevykusiai tvarkėsi su savo veiklomis, kad keista, kad taip ilgai nesuiro, o vargais negalais praegzistavo netgi iki XXIa. pradžios, kai jos likučius išpardavė kiniečiams, kurie išsivežė iš Anglijos senus įrengimus ir dabar su tais įrengimais Kinijoje gamina visokias kiniškas mašinas, ypačiai visokius Rover klonus.

Ko gero, tas nesėkmingas egzistavimas ir lėtas subankrutavimas buvo susijęs su tuo, kad Rover Group valdė valstybė, ir aišku, gavosi valdiškas biznis, kur visokie pardavimai neša pinigus ne kompanijai ir ne valstybei, o tik kokiems nors korupcijos veikėjams.


British Motor corporation - angliškų mašinų gamintojai

British Motor Corporation, o taip pat ir British Leyland ir Rover ir taip toliau besivadinusiai korporacijai skirtingu metu priklausė didesnioji dalis angliškų mašinų markių, nes šita firma supirkinėjo visokias mažesnes kompanijas, o be to, kai jau tapo valdiška, tai dar ir valdžia išgelbėdavo visokius bankrotus ir vėlgi prijungdavo prie šitos organizacijos.

Taip firma plėtėsi ir augo, bet kadangi valdymas buvo valdiškas, vadyba irgi valdiška, projektavimas ir verslas irgi valdiškas - tai kokybė greitai pavirto į šūdą, nekokybės kaštai didėjo, o nuostoliai tik augo ir augo, netgi nepaisant to, kad valstybė duodavo daug valdiškų užsakymų. Taigi, šitas valdiškas biznis galų gale ir suiro.

Tarp visų tų suirimų į tą kompaniją pakliuvo labai daug įvairių kitų britiškų įmonių ir markių:

O gal ir dar daugiau buvo visokių, pradedant labai geromis ir prabangiomis markėmis ir baigiant visokia piguva.

Nepaisant visų pastangų laikytis kaip valdiška įmonė ir toliau siurbti valdiškus pinigus, galų gale visa firma buvo parduota įvairiais gabalais įvairioms įmonėms. Po daugelio pardavimų, dalis iš gamintojų po truputį atsigavo, kaip kad Jaguar ar Land Rover, kiti gi buvo faktiškai sukurti iš naujo, kaip kad Mini, o dar kiti liko užmiršti. Kurį laiką didelė dalis šitų gamyklų pabuvojo Ford letenose, kaip Premier Automotive Group kompanija, bet nepasiteisino ir buvo galutinai išparduotos.

Nemaža dalis markių ir subankrutavusios korporacijos likučiai galų gale atiteko kiniečiams - SAIC. Tai tie didelę dalį įrenginių išsivežė ir dabar Rover klonus su tais pačiais įrengimais gamina Kinijoje, o taip pat, turėdami daug pinigų, po truputį gaivinti bando ir nusipirktas markes - pirmiausiai MG, o paskui gal atgaivins ir Austin, Morris ar netgi Wolseley. Taigi, čia jau gaunasi kiniškos mašinos.

Dar dalis mašinų, jau prabangesnės, kaip kad Land Rover ir Jaguar atiteko Tata Motors, taip kad dabar šitai jau yra indiškos mašinos.

O Mini atiteko BMW.


Sėkmingiausia BMC mašina - Mini

Sėkmingiausia British Motor Corporation mašina tapo Austin padalinyje sukurtas Mini, kuris buvo toks pigus, kad liko pigiu netgi nepaisant milžiniškų švaistymo kaštų kompanijoje. Ir kartu tas Mini buvo toksai paprastas, kad gaudavosi kokybiškas netgi nepaisant milžiniškos nekokybės tose gamyklose. Tai galų gale tasai Mini taip išpopuliarėjo, kad tapo tikru Didžiosios Britanijos simboliu, ir tada visą jį su visomis gamyklomis nusipirko BMW.

BMW išties labai rūpėjo, ką daryti su aiškiai besiplečiančiu ir labai pelningu mažų mašinų segmentu. Ir kai Mercedes-Benz ėmė kurti savo mažus mašiniukus, o paskui dar ir sukūrė kažkokį tai Smart padalinį, BMW nežinojo, ką daryti. Patys dar kartą bandyti sukurti Isetta modelį ir su juo vėl apturėti gėdą per visą pasaulį, BMW nesiryžo, nes tos pavienės Isettos sukeltos patyčios tęsėsi ketvirtį amžiaus.

Taigi, BMW nusipirko visą Rover, paskui tiesiog uždarė ir išmetė ir pardavė Rover likučius Ford kompanijai, o tai visas Rover buvo reikalingas tiktai tam, kad pasiimtų Rover pavadinimą, nes jis konkuravo su Land Rover pavadinimu ir kėlė visokią sumaištį. Ir taip pasiėmę pavadinimą, Ford pardavė viską kam papuola, tada tą už 500 milijonų svarų nusipirko keli britų vertelgos, kuriems taip ir nepavyko nieko gero išspausti, tada Rover subankrutavo ir tada likučius pardavė kiniečiams už visiškai juokingą 50 milijonų svarų kainą.

Taip Mini kažkaip egzistuoja ir dabar, o visa British Motor Corporation jau tebeegzistuoja tiktai Kinijoje.