Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!

Lituanicon logotipas.jpg
Dėmesio dėmesio, didžiausias Lietuvos fantastikos festivalis - Lituanicon, vyks ir šiemet! Apsilankykite Lituanicon puslapyje, o taip pat užsiregistruokite ir FB evente!

Autistinio spektro sutrikimai

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Autistinis spektras arba gražiau šnekant, tai autistinio spektro sutrikimai - tokie, kur nėra oligofrenija, nes vaikai protingi būna, ir mąstyti moka, ir taip toliau, o ir užaugę tokiais lieka, tik kad kažkas visvien ne taip.

Paprastai išskiriamos keletas autistinio spektro rūšių - paprastas autizmas ir geriau adaptuota jo forma - Aspergerio sindromas, ir blogiau adaptuota forma - Kanerio sindromas.

Autistinio spektro sutrikimai gana kebli sąvoka - iki šiol dažnas besiginčija. Senais laikais būdavo nemažai psichiatrų, kurie visą autistinį spektrą priskirdavo oligofrenijai ir viskas. Vėliau gi atsirado ir tokių, kurie tą ėmė priskirdinėti jau kažkam kitam - ypač paplito teorija, kad čia vaikystėje taip reiškiasi šizofrenija.

Vienok dabar jau daugelis sako, kad čia dar kitaip: esmė, kad kai kurie genai, kurie gal ir už kažką atsakingi, kartais gali išsijugti - kai kurie galvoja, kad gal dar nuo pastojimo, o kiti - kad apie gimdymą ar ankstyvą kūdikystę (per pirmas savaites). Tai išsijungus tiems genams, gaunasi kažkokie keistumai su žmonių mąstymu...

Paprastai išskiriama keletas esminių, tipinių autistinio spektro požymių:

  • Sutrikę empatiniai gebėjimai - nors protingai žmogus gali suprasti kitų žmonių poreikius, jis negali pagauti kitų žmonių emocijų iš veido išraiškų ir panašiai
  • Sutrikę konteksto pajautimai, ypač, kai tas kontekstas netipiškas - pvz., žmogus negali suprasti, kodėl į nepažįstamus žmones, klientus, vyresnius ar pan. reikia kreiptis, sakant "jūs", todėl neadekvačiai visus tujina
  • Sutrikę erdvės ir laiko pajautimai - pvz., žmogus negba užsirišti batų, iš principo neturi laiko nuojautos (be laikrodžio neskria, ar praėjo valanda, ar minutė) ir t.t.
  • Sutrikę emociniai pajautimai, dėl ko paprastai reiškiasi du emociniai lygiai - arba emocijų nėra išvis (žmogus tiesiog patenkintas), arba emocijos tiesiog nuneša stogą, sukurdamos paniką, euforiją ar pan.

Bebandydami tuos požymius kompensuoti, dar vaikystėje autistai labai nueina į logiką, tai paskui matosi keistenybių - pvz., kad labai mėgsta tvarką ar atvirkščiai, visiškai nesugeba tvarkytis, ir nei nebando. Arba, pvz., labai gerai įsimena skaičius ir viską tik skaičiuoja ir skaičiuoja. Arba, pvz., šneka kažkokias nesąmoningas teorijas visiškai nei į tvorą, nei į mietą.

Su autistiniu spektru paskutiniu metu siejama ir daugiau sutrikimų - pvz., aktyvumo ir dėmesio sutrikimas, sociopatija, schizoidinis asmenybės sutrikimas ir pan..

Senais laikais toksai Bleuleris autizmu vadino schizotipinį asmenybės sutrikimą, tai čia irgi dėl to kyla painavos - šitie irgi autistams būna priskiriami, bet tai jau visiškai nesąmoningai, nes yra greičiau jau autizmo priešingybė.