Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Asmenybės sutrikimai pagal ICD-11

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Asmenybės sutrikimai pagal ICD-11 yra pasikeitę taip neįtikėtinai smarkiai, kad dabar psichiatrai žiūri į juos ir nesupranta, kokiu sutrikimu serga tie, kas tą klasifikaciją kūrė. Bet sutaria, kad kažkoks sutrikimas už to visgi slypi. O kadangi ICD nelabai detaliai tuos sutrikimus aprašo, tai ir mes juos aprašysime paprastai.

Gi kol kas dar galioja ICD-10, tai ten visi F kodai, tai ir asmenybės sutrikimus vis dar geriau žiūrėti pagal seną schemą - asmenybės sutrikimai pagal ICD-10, nes taip visiems paprasčiau.

Bendrai tai mes pastebime, kad kažkokie keisti pokyčiai vyksta su sutrikimų klasifikavimu... Jau ir asmenybės sutrikimai pagal DSM-IV buvo kažkaip sužaloti, kai atsirado nauja klasifikacija - asmenybės sutrikimai pagal DSM-5. O dabar čia šitas ICD-11 tokius vėjus prideda, kad jau nežinom, nežinom, kaip čia daryt...

Panašu, kad ICD-11 klasifikacijos kūrėjai vis susidurdavo su tuo, kad neretai pasitaiko vienu metu kelių asmenybės sutrikimų požymiai. Galimai dėl to, kad tokios kombinacijos labai dažnos, čia ir bandoma peržiūrėti visą asmenybės sutrikimų klasifikaciją ir ją perdaryti kitaip, kad vietoje anksčiau buvusių išimtis sudarančių kompleksinių asmenybės sutrikimų atsirastų kažkoks bendras klasifikavimas, kur viskas nuo pat pradžių būtų kompleksiška. Tai dabar dėl to kompleksiškumo visi apie šitą naują asmenybės sutrikimų klasifikaciją tiktai keikiasi.


Asmenybės sutrikimų diagnostika pagal ICD-11

Esminis pokytis čia yra toksai, kad vietoje vieno sutrikimo kodo ir vienos diagnozės atsirado dvi. Tai yra, pirmiausiai diagnozuojamas pats sutrikimas, o jau paskui nustatomas išskirtinis asmenybės bruožas ar pažeidimas. Gal tai ir neblogai, nes jau asmenybės sutrikimai pagal DSM-III būdavo panašiai diagnozuojami, o ta praktika pasiteisino. Bet kita vertus, paskui asmenybės sutrikimai į kažkur išnyksta. Ir jei dar kūrimo metu prie asmenybės sutrikimų buvo visas senas sutrikimų sąrašas, netgi gerai padetalizuotas, tai galutinėje versijoje jis ėmė ir išnyko. Liko tik asmenybės sutrikimai pagal sunkumą, o paskui, papildomai - ryškūs asmenybės bruožai arba modeliai.

Iš dalies toksai dalykas buvo pakeistas tam, kad diagnostika būtų geresnė ir tikslesnė, nes labai daug psichiatrų asmenybės sutrikimo diagnozę kabindavo kokiems nors lengviems neurotikams. Bet išdalies čia suveikė ir politkorektiškumas, nes kažkokie politkorektoriai sugalvojo, kad bus labai negražu, jei kokį nors sociopatą vadinsime sociopatu. Todėl sociopatai kartu su visokiais vengiančiais ar dar kokiais nors. T.y., tipinius nusikaltėlius sumesti su jų aukomis, kad visiems būtų smagiau.

Bendrai tai senesni gydytojai dar prisimena tuos laikus, kai netgi kokie nors neurotiški vengiantys ar priklausomi būdavo vadinami psichopatais, nes psichopatija buvo tas žodis, kuris buvo vartojamas vietoje asmenybės sutrikimo sąvokos...

Taigi, dabar čia bus trys asmenybės sutrikimai:

  • Lengvas asmenybės sutrikimas - pažeidimai veikia dalį asmens gyvenimo sričių, bet ne visas. Problemos daugiausiai asmeniniame bendravime, tačiau kažkuria dalimi santykius sugeba palaikyti, aplinkiniams smarkiai nekenkia, bet pats žmogus visgi juntamai kankinasi.
  • Vidutinis asmenybės sutrikimas - pažeidimai veikia daugelį ar daugumą gyvenimo sričių, o taip pat ir savęs suvokimą. Pažeisti gebėjimai palaikyti artimus santykius su žmonėmis, negebėjimas valdyti savo impulsus ar elgesį. Kita vertus, kažkurios srityse žmogus visgi dar pajėgus gyventi. Juntamai kenkia sau ar kitiems ir turi dideles problemas.
  • Sunkus asmenybės sutrikimas - pažeidimai labai rimti, ir paveikę patį asmenybės branduolį tiek, kad tokie žmonės gali net nesijausti žinantys, kas jie išvis tokie. Problemos yra įvairiausiose gyvenimo srityse ir veikia viską tiek, kad žmogus gaunasi išvis nelabai pajėgus kuo nors užsiimti. Dažniausiai vienaip ar kitaip kenkia sau ar aplinkiniams, o problemos apima visas įmanomas gyvenimo sritis.

Kitaip tariant, lengvas asmenybės sutrikimas - tai tas, kur ant ribos, kur anksčiau būdavo sakoma, kad tai stipri charakterio akcentuacija, esanti jau ant asmenybės sutrikimo ribos. Pagrindinė ryškių asmenybės sutrikimų dalis - tai ten, kur vidutinis asmenybės sutrikimas. Sunkūs asmenybės sutrikimai paliekami tokiems išimtiniams atvejams, kur su žmogumi jau netgi susikalbėti sunkiai įmanoma.


Ryškūs asmenybės bruožai arba modeliai

Štai šitie vat ryškūs asmenybės bruožai arba pažeidimai ir yra tai, kas anksčiau tiesiog buvo vadinama asmenybės sutrikimais. Tai kai pacientas gauna asmenybės sutrikimo diagnozę, tai jam papildomai dar pridedama asmenybės bruožo arba pažeidimo diagnozė.

Taigi, dabar susipažinkite - liko išvis vos penki asmenybės sutrikimai, na, ir dar kadangi nesigavo kažkur to ribinio asmenybės sutrikimo išmesti, tai teko ir jį palikti, bet jis čia jau pervadintas į ribinį modelis. Gaunasi maždaug taip:

Atkreipkite dėmesį, kad kiekvienas asmenybės sutrikimas gali turėti kelis ryškius asmenybės bruožus, o papildomai - dar ir kokį nors modelį (nuo nulio iki vieno). Taigi, kombinacijų čia gali būti ganėtinai daug.

Beje, mes atitiktį tiktai iš lempos nurodėme, nes išties tai nei vienoje iš PSO išpublikuotų atitikties lentelių jokios atitikties nėra - visi asmenybės sutrikimai transliuojami į vieną - "asmenybės sutrikimas, sunkumas nenurodytas". Taigi, kaip perrašyti seną diagnozę į naują - tai čia jau kiekvienas paskirai susigalvos, nes galima bet ką į bet ką pakeisti.

Dar turim pastebėti, kad kaip ir ankstesnėse europinės kilmės klasifikacijose, taip ir čia buvo pražiopsoti savimi patenkinti visokių sutrikimų variantai, kurie nepapuola pas psichiatrus, nes visokiais legaliais, bet bjauriais būdais prigadina gyvenimą kitiems, o ne sau. Pvz., kad ir savimi patenkinti narcizai, kurie visiškai nėra negatyvistiniai - jie dar ir kaip pozityvūs, tik visas pozityvumas nukreiptas į manipuliavimą kitais žmonėmis.

Asmenybės sutrikimų pagal ICD-11 transliacija į DSM modelį ir atgal

Atkreipkite dėmesį, kad šitoje klasifikacijoje yra naudojami skirtingų rūšių kriterijai: neigiamas afektyvumas, atsijungimas, disinhibicija - tai asmenybės mąstymo nuostatų požymiai, kurie labai ryškiai atsispindi DSM klasteriuose:

Taigi, imame tiesiog DSM asmenybės sutrikimų klasterį ir jau turime tą kažkokį požymį. O tada pridedame dar kokį nors požymį. Ir viskas.

Tuo tarpu naujoje klasifikacijoje minimas disocialumas - tai jau ne paties asmens iškreipto mąstymo, o jo santykio su visuomene požymis. Kitaip tariant, įvestas "objektyvus" kriterijus, kurio esmė nėra asmenybės pažeidimas.

O anankastija - tai abnormalus, liguistas, morbidinis bandymo kompensuoti savo sutrikimą būdas. Kitaip tariant, tam tikras kompensacinis, neurotinis elgesys, o ne asmenybės pažeidimas.

Kitaip tariant, čia užmaskuotai paimtas senas asmenybės sutrikimų modelis iš DSM-III, iš jo dalinai išmestas ribinis sutrikimas (kas yra teisinga) ir sugalvotas patobulinti, pridedant atseit pagerinimus. Ir nors visi žino, kad nereikia taisyti to, kas gerai veikia, visvien atsiranda dibilai, kurie iš gerų norų bet ką pasiryžę sugadint.

Taigi, naudokitės DSM-5 ir nekreipkite dėmesio į tą ICD-11, bet kada galėsite pervesti, jei tik suprasite, kokias nesąmones tie ICD kūrėjai susigalvojo.

Asmenybės sutrikimų transliacija iš ICD-10 į ICD-11

Čia dar pasikapstę, susiradom vieną veikalą, tai visgi šiokia tokia transliacija tarp senų asmenybės sutrikimų ir tų naujų asmenybės bruožų yra, kuria galima vadovautis, bet jinai niekur nepatvirtinta. Bet galite visgi pasinaudoti:

Atkreipkite dėmesį, kad ribinio asmenybės sutrikimo čia nėra: praktikoje jis diagnozuojamas kaip asmenybės sutrikimas su ribiniu modeliu ir dar kuo nors iš kokių nors ten tų požymių.

Aišku, šita transliacija yra irgi tokia sąlyginė, nes gali būti visaip. Bet gal bus paprasčiau, kai prireiks kažką kaitalioti diagnozėse.