Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!

Idee fixe

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Įkyrios idėjos)
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Idee fixe arba taip vadinamos įkyrios idėjos, vertingos idėjos ar vertingos mintys - dažniausiai taip visiškai neteisingai vadinamos obsesijos ir kompulsijos, nors su tuo nieko bendro neturi. Išties gi idee fixe - tai kokia nors pacientą apsėdusi idėja, kuri ima valdyti paciento gyvenimą.

Būdinga, kad vertingos idėjos išsivysto iš lėto, apsėda pacientą visiškai ir tampa jo gyvenimo tikslu. Po to jau pacientas būna tomis idėjomis apsėstas, tad niekaip su jomis nebando kovoti, būna visiškai joms nekritiškas ir nei neabejoja, kad jos yra būtinos. Visada būdingi tokių idėjų požymiai - kad jos yra emocionaliai apkrautos, labai tarpusavyje panašios ir kartu kraštutinai atsparios modifikacijoms. Vertingomis idėjomis apsėsti pacientai paprastai pasižymi ryškiu rezonierišku mąstymu.

Pacientas nesuvokia, kad tos vertingos idėjos yra išties tik ligoti išsigalvojimai, kurie ir šiaip jam turėtų būti svetimi, ir išvis yra parazitiniai, tiktai trukdantys gyventi normalų gyvenimą. Tuo pat metu tose idėjose atsispindi paciento asmenybė, jo gyvenimo patirtys, matosi reaktyvinės psichozės požymiai. Pagal tai idėjos skirstomos į kelias grupes:

 • Aktyvios idėjos:
  • Išradybinės idėjos
  • Reformistinės idėjos
  • Bylinėjimosi idėjos
  • Pavydo idėjos
 • Pasyvios idėjos:
  • Hipochondrinės idėjos
  • Kaltės idėjos

Kai kuriais atvejais būna, kad aktyvios idėjos transformuojasi į pasyvias ir atvirkščiai. Kartais tai siejama su bipoliniu sutrikimu, kurį gali patirti pacientas. Sunkesniais atvejais vertingos idėjos perauga į kliedesius.

Vertingoms idėjoms virstant kliedesiais, pacientas jas labiau sistematizuoja, įtraukia į jas žymiai daugiau visokių dalykų, kartais nei nesisiejančių, pačios idėjos apauga visokiais papildomais reikalais, pakinta. Taip atsiranda išradybiniai kliedesiai, reformistiniai kliedesiai, kveruliancija, pavydo kliedesiai, hipochondriniai kliedesiai, kaltės kliedesiai.

Toliau besivystant ir besitransformuojant idėjoms ir kliedesiams, ima rastis ir kitokie persekiojimo kliedesiai, kartais ir visai sunks, kaip kad nunuodijimo kliedesiai. Priklausomai nuo šizofrenijos eigos, gali būti pastebima, kad viskas virsta ryškiais sistematizuotais kliedesiais, bet gali būti ir atvirkščiai - paciento idėjos praranda rišlumą ir ima reikštis demencijos požymiai.

Reiktų skirti vertingas idėjas nuo šiaip dominuojančių idėjų, kurios kartais irgi vadinamos kaip idee fixe. Skirtumas yra toksai, kad dominuojančias idėjas pavyksta realizuoti, o vertingų idėjų nepavyksta. Taigi, jei nepavyksta - tai reiškia, kad jums verta gerai pagalvoti, ar nesergate šizofrenija. O jei manote, kad nesergate ir tik šiaip nepavyksta - tai jau patikimas įrodymas, kad sergate ir jūsų idėjos ne kokios nors dominuojančios, o tik šiaip patologiškai vertingos.